Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DRŻĘ WIĘC CAŁY, GDY MOGĘ WAS OZŁOCIĆ. MAREK KIJEWSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 23 min

Portret Marka Kijewskiego (1955–2007), wybitnego i przedwcześnie zmarłego artysty. Ukazuje on zarówno rzeźbiarza – jednego z najważniejszych dla polskiej sceny artystycznej ostatnich trzech dekad, jak również niezwykłego człowieka, który zapisał się w pamięci wielu twórców jako wspaniały bezinteresowny przyjaciel. Tytuł reportażu to także tytuł wystawy monograficznej Marka Kijewskiego zorganizowanej w 2008 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Nawiązuje on do akcji artystycznej z 1987 roku: artysta w galerii wsiadł na motor, zapalił reflektory i rozpylił na publiczność złoty pył. W poetyce tej akcji jest wiele z osobowości samego artysty: ironia, wyrafinowanie, bezinteresowność, potrzeba eksperymentowania. Na każdym etapie swojej artystycznej działalności Marek Kijewski podejmował liczne eksperymenty z formą rzeźbiarską, rozszerzając znaczenie tej dyscypliny sztuki. Tworzył obiekty przestrzenne często z wykorzystaniem materiałów nieartystycznych, takich jak klocki Lego, żelki, sztuczne futro, pióra, neony czy 24-karatowe złoto, zestawiając elementy kultury wysokiej ze światem popkultury i konsumpcjonizmu. Od 1996 roku rozpoczął współpracę ze swoją partnerką życiową – Małgorzatą Malinowską „Kocurem” (prace duetu sygnowane były od tamtej pory jako „Kijewski/Kocur”). W reportażu o artyście opowiadają wyłącznie osoby mu bliskie i zaprzyjaźnione: artyści – Małgorzata Malinowska, Zofia Kulik, Robert Rumas i Mirosław Bałka, a także krytyczka sztuki – Ewa Gorządek. Pomimo dzisiejszych zachwytów krytyków sztuki nad pracami Marka Kijewskiego i duetu Kijewski/Kocur, artysta przez całe niemal życie zmagał się z problemami materialnym, a pod koniec życia z chorobą. Magiczna i barwna twórczość Kijewskiego powstawała niejako wbrew codziennym zmaganiom egzystencjalnym. „Odwiedziłam go kiedyś w pracowni w budynku po opuszczonym szpitalu na Woli. Mróz, zimno, okna pootwierane, a on z tymi chemikaliami w strasznych warunkach robił te swoje pogodne, wesołe, ironiczne prace. I kontrast prac w stosunku do tego całego procesu wytwarzania był ogromny” – wspomina Zofia Kulik. Rzeźbiarz zmarł 19 sierpnia 2007 w Warszawie. Do ostatniej chwili pracował, kilka dni wcześniej wziął jeszcze udział w plenerze rzeźbiarskim w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 03:49:20
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.