Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRZY MOSTY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2018
  • Barwny, 27 min

Trzy mosty - w Zaleszczykach na Dniestrze, w Kutach na Czeremoszu i Śniatynie na Prucie - były świadkiem jednych z najtragiczniejszych wydarzeń września 1939 roku. Dotychczas senne letniskowe miejscowości, które oferowały wypoczywającym letnikom solanki, plaże nad Dniestrem, zabiegi oraz wymyślne kuracje słynnych w Europie doktorów zamieniły się w przepełnione hotele. Drogi dojazdowe i uliczki tych miejscowości zostały zalane autami różnego typu. Część szykowało się do odjazdu, wiele zostało porzuconych. Zasobne sklepy, restauracje i kawiarnie zostały ogołocone z zapasów, a dotychczasowych opalonych, uśmiechniętych kuracjuszy zastąpili spoceni, zmęczeni, zdenerwowani ludzie. To rumuńskie rozdroże dawało nadzieję, ale dla wielu oznaczało rozstanie z ojczyzną na zawsze. Obwiano się niemieckich nalotów i sowieckiej dziczy. Prowizoryczne biura MSZ przeżywały oblężenie, tłumy oczekiwały na zagraniczny paszport, który pozwoli im udać się na mosty, które miały im dać schronienie. To nimi najwyższe władze państwowe, żołnierze czy ludność cywilna przeprawiały się na rumuńską stronę. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.10.02 00:17:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor