Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GWIAZDY PORANNE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1979
  • Premiera:
    1980. 02. 08
  • Gatunek:
    Film wojenny
  • Język:
    polski, rosyjski, niemiecki
  • Barwny, 2550 m, 89 min

    Lokacje: gmina Korczew w powiecie siedleckim (m.in. kościół w Knychówku).

Do małej wioski w centralnej Polsce coraz wyraźniej docierają odgłosy walk styczniowej ofensywy 1945. Niemcy wycofują się już, lecz w pobliskim dworze i miasteczku stacjonują jeszcze ich oddziały. Pewnego dnia do wsi wjeżdża radziecki czołg, który odłączył się od swoich, przebijając się przez linię frontu. Czołg zostaje ukryty w stodole, a trzech członków jego załogi przygarnia rodzina Walendowskich, ukrywając też trupa czwartego czołgisty. U Walendowskich na strychu chaty przebywa także młody niemiecki żołnierz, którego Walendowska znalazła rannego w lesie. Bojąc się represji w wypadku gdyby Niemcy znaleźli ciało radzieckiego żołnierza, Walendowscy postanawiają zorganizować mu pogrzeb. Inicjatywę przejmuje Łoboda, brat Walendowskiej. Mieszkańcy uczestniczący tłumnie w uroczystości są przekonani, iż jest to pogrzeb starego, od dawna chorującego chłopa. Prawdę znają tylko Walendowscy, Łoboda, rodzina rzekomego nieboszczyka i ksiądz, Rosjanie uchodzą za dalszą rodzinę zmarłego, a dowódca czołgu, Michał Ławrow, za męża Ireny, córki Walendowskich, który - nikomu przedtem nieznany - powrócił z robót w Niemczech. Między Ireną a Michałem rodzi się uczucie. Łoboda informuje Ławrowa o znajdującym się w pobliżu niemieckim magazynie amunicji. W biały dzień, wykorzystując zaskoczenie Niemców, Rosjanie atakują czołgiem magazyny, demolując je doszczętnie. Po akcji z trudem powracają do wsi - brakuje paliwa, i wraz z wtajemniczonymi mieszkańcami maskują czołg na polu. Niemcy rozpoczynają represje, przesłuchują sołtysa i księdza. Tortury, jakim poddają sołtysa, nie odnoszą skutku, a ksiądz, zmuszony do odczytania w kościele niemieckiego komunikatu - wygłasza metaforyczne kazanie o Judaszu - dając nim do zrozumienia, że nikomu nie wolno zdradzić. W tym czasie Łoboda z pomocą partyzantów działających w okolicy zdobywają ropę. Rosjanie rozpoczynają przygotowania do uruchomienia czołgu. Terror hitlerowców narasta po zabójstwie starosty - gospodarza dworu zamienionego w niemiecką siedzibę. Przybyli do wsi Niemcy żądają wydania radzieckich czołgistów, grożąc śmiercią części mieszkańców i pacyfikacją wsi. Ludzie, zbici w gromadę - milczą. Z domu Walendowskich usiłuje wydostać się niemiecki żołnierz - zostaje zastrzelony przez swych rodaków. Przy jego trupie ginie także Walendowska. Zdając sobie sprawę z sytuacji, czołgiści radzieccy pospiesznie tankują paliwo. Ławrow bojąc się jednak, że nie zdążą przed egzekucją, sam przybywa na wieś. Gdy po strzałach hitlerowców pada, u wylotu drogi pojawia się czołg jadący z impetem w kierunku Niemców...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2024.03.01 02:07:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.