Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W POSZUKIWANIU POLSKIEGO SCHINDLERA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Francja
  • Rok produkcji:
    2019
  • Barwny, 2 wersje: 56 min i 65 min

W 2015 roku na stronie „Le Figaro” ukazał się artykuł: "podczas II Wojny Światowej, dwóch polskich lekarzy uratowało 8 000 Żydów, wywołując za pomocą zmodyfikowanej szczepionki fałszywą epidemię tyfusu”. Informacja znalazła potwierdzenie w licznych innych artykułach prasowych na całym świecie. Tytuły były intrygujące: „Uratował 8 000 Żydów”, „Polski Schindler”… , i zachęciły twórców do przeprowadzenia kwerendy o Łazowskim i Matulewiczu, których historia wydawała się zapomniana. Kim byli i jak udało im się uratować aż tylu ludzi? Wychodząc od tej informacji, poznajemy chronologicznie historię Eugeniusza Łazowskiego. Jak w policyjnym śledztwie, próbujemy odkryć prawdę, odwiedzając miejsca i ludzi, z którymi Łazowski był związany. To film o człowieku odważnym i bohaterskim w mrocznych czasach wojny. To również film o historii i naszych o niej wyobrażeniach; o rzetelności dziennikarskiej i nierzetelności, dla której pożywką są fake newsy i wszelkie półprawdy. To film o relacjach polsko-żydowskich kiedyś i dziś.
Film opowiada prawdziwą historię o bohaterze Eugeniuszu Łazowskim.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 03:51:33
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl