Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HALKA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2019
 • Premiera:
  2019. 12. 25
 • Gatunek:
  Opera
 • Barwny, 80 min

"Halka" - opera Stanisława Moniuszki wystawiona w Warszawskiej Operze Kameralnej - to spektakl historyczny odwołujący się wprost do źródłowej wersji z 1848 roku. To wówczas, w Nowy Rok, w wileńskim salonie rodziny Müllerów - prywatnie teściów Moniuszki melomani usłyszeli po raz pierwszy Halkę. Wersja wileńska jest znacznie krótsza od kolejnej, wystawionej 10 lat później w Warszawie. W opinii krytyków przez spójność muzyczną i zwartość libretta Włodzimierza Wolskiego zyskuje na dramaturgii.
Artyści Warszawskiej Opery Kameralnej pod kierownictwem muzycznym Marcina Sompolińskiego przypomnieli Halkę w historycznej reżyserii Kazimierza Dejmka. Inscenizacja ta miała swoją premierę w 1984 roku na Międzynarodowym Festiwalu w Brighton. Międzynarodowa publiczność nagrodziła ją owacjami na stojąco, a krytycy docenili nowatorstwo i prostotę artystycznego przekazu. Podkreślano świetną scenografię i kostiumy Jana Polewki i uniwersalizm przekazu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HALKA
Opera
MuzykaStanisław Moniuszko
LibrettoWłodzimierz Wolski

Patrz także:
schowaj

 • 1913
  Film fabularny
 • 1930
  Film fabularny / Konstanty Meglicki
 • 1937
  Film fabularny / Juliusz Gardan
 • 1998
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Moniuszko / Maria Fołtyn
 • 2019
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Moniuszko / Natalia Babińska
2020.12.19 00:12:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman