Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAMIĘTNIK WINCENTEGO GRĘTKIEWICZA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2019
  • Barwny, 33 min

Film przypominający postać Wincentego Grętkiewicza (1899 - 1984), ostatniego, przedwojennego burmistrza Konina, posła na Sejm II RP w latach 1936 - 1939.
Wincenty Grętkiewicz, jako skaut, uczestniczył 11 listopada 1918 w tragicznych wydarzeniach w Koninie, kiedy grupa peowiaków, któraprzejęła broń z siedziby niemieckiego Landrata została ostrzelana na rynku przez niemieckich żołnierzy. Zginęło wtedy siedmiu młodych mieszkańców miasta, m. in uczniów szkoły handlowej. Zaraz po tych wydarzeniach Wincenty Grętkiewicz, jako ochotnik wstąpił do tworzącego się Wojska Polskiego, w 1920 roku walczył na Ukrainie, szybko awansował na stopień sierżanta w 29. Pułku Strzelców Kaniowskich w Kaliszu. Po ukończeniu szkoły podchorążych został przeniesiony do rezerwy w stopniu podporucznika, studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim, a następnie rozpoczął karierę urzędnika w samorządach w Słupcy i w Pułtusku.
Po II wojnie światowej nie mógł wrócić do rodzinnego Konina, a jego nowy, okazały dom zajęło NKWD, a potem UB. Zamieszkał z rodziną we Wrocławiu, gdzie pod koniec swojego życia zapisał w formie dokładnych pamiętników swoje przeżycia z okresu młodości, m.in. początek I wojny światowej oraz przebieg wydarzeń 11 listopada w Koninie. Pamiętnik W. Grętkiewicza jest obecnie cennym, obiektywnym zapisem dotyczącym historii lokalnej początków XX wieku w Koninie. W filmie Hanna Jarodzka, córka Wincentego Grętkiewicza, opowiada o rodzinie swojego ojca, przybliża szczegóły jego biografii i opisuje okoliczności powstawania pamiętnika. Wspomina też zapamiętane, nostalgiczne i dramatyczne obrazy z Konina, z lat swojego dzieciństwa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:45:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.