Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SMAK WODY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1980
 • Premiera:
  1980. 11. 21
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2005 m, 71 min
  Lokacje: Warszawa: Dworzec Centralny.
  Film jest dyplomem Leszka Wosiewicza.

Kameralny, oszczędny w środkach dramat to opowieść o kobiecie w średnim wieku, która pragnie zmienić swe dotychczasowe, jałowe życie, nadać mu głębszy sens, znaleźć w nim radość istnienia. Z pozoru Maria wiedzie spokojne, ustabilizowane życie: ma męża, pracę, dom. Odczuwa jednak coraz większy wewnętrzny niepokój, ma wrażenie, że jest nikomu niepotrzebna, nie ma kogo obdarzyć swoim uczuciem. Niezbyt wylewny i nieskłonny do objawiania czułości mąż jako jedyny adresat jej miłości kiepsko się sprawdza w tej roli, chociaż nadal kocha żonę. Szczególnie dokucza jej brak dziecka, o którym od lat marzy. Widok ciężarnej koleżanki w pracy budzi w niej zazdrość i jednocześnie wzruszenie, ale przede wszystkim poczucie krzywdy: dlaczego mnie los nie chce sprawić takiego prezentu? Kobieta ma za złe mężowi i sobie, że tak długo odkładali decyzję o posiadaniu dziecka, a teraz może być już na nie za późno. Mimo to chce spróbować. Mąż nie wykazuje zrozumienia dla jej problemów, a dziecko kojarzy mu się przede wszystkim z mnóstwem nowych obowiązków. Tymczasem przygnębienie Marii narasta. W czasie zakładowej zabawy kobieta odmawia przyjęcia prezentu od męża - pary gołębi w klatce - i pośpiesznie opuszcza towarzystwo. Bez porozumienia z mężem wyjeżdża do małej, nadmorskiej wioski, gdzie się urodziła i wychowała. Pragnie tam spędzić kilka dni, ale na miejscu zastaje dom siostry zamknięty, okazuje się, że siostra wyjechała z rodziną na kilka dni. Maria spędza ten czas u sąsiadów, przesiadując długie godziny na plaży i rozmyślając. Gdy siostra wraca, Maria przenosi się do niej, odnajduje w domu nieliczne już ślady dzieciństwa. Siostra wszystko pozmieniała, a pokój ojca zamieniła wręcz w rupieciarnię. Maria ma jej to za złe, ale siostra nie rozumie jej pretensji. Nieoczekiwanie dla siebie samej Maria stwierdza, że jest w ciąży. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:01:54
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski