Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ADAM STRZEMBOSZ. PIERWSZY SĘDZIA RZECZYPOSPOLITEJ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny, 63 min

Film o profesorze Adamie Strzemboszu (1930 -) I Prezesie Sądu Najwyższego (1990-1998) jest opowieścią o etosie prawnika – godności niezawisłego sędziego, o prawym człowieku, zawsze wiernym swoim wartościom, o życiu pełnym dramatycznych zwrotów, o sukcesach zawodowych i porażkach, o dążeniu do „bycia kimś”, o odwadze cywilnej w czasach próby.
W podróż po życiu i działalności profesora wprowadza nas Stanisław Zakroczymski – student prawa i autor wywiadu rzeka pt.” Między prawem a sprawiedliwością”. Razem z profesorem przemierzają pociągiem Polskę na spotkania z czytelnikami, a młody student skłania pytaniami profesora do wspomnień, które rozwijają się w barwną historię, wzbogaconą świadectwami przyjaciół z Solidarności sądowej, działaczy Solidarności i Okrągłego Stołu, znanych osób ze świata prawniczego oraz ukochanej towarzyszki życia – żony –Zofii.
W filmie zostały wykorzystane fragmenty spotkań i uroczystości z wręczenia medalu Św. Jerzego przez redakcję Tygodnika Powszechnego, nagrody RPO im. Pawła Włodkowica, promocji książki „Między prawem a sprawiedliwością” w Uniwersytecie Warszawskim, spotkania z młodzieżą licealną, materiały archiwalne z lat 80. z I Zjazdu NSZZ Solidarności, obrad Okrągłego Stołu oraz wystąpień profesora w ostatnich latach.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.11.13 00:32:35
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman