Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LIPSKI

 • Etiuda szkolna
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2020
 • Gatunek:
  Etiuda fabularna
 • Barwny, 15 min

Akcja filmu "Lipski" dzieje się na małym osiedlu, w małej miejscowości Wątyłowy…. Nie dzieje się tam nic nadzwyczajnego, do czasu serii napadów przez chuliganów na obecnych tam mieszkańców…. Jak dotąd poukładane i w miarę spokojne życie mieszkańców owego osiedla, przerywają wydarzenia, które są dla nich nie do pomyślenia. Postanawiają coś z tym zrobić. I tak panna Stawiczówna, która w bardzo świadomy sposób dotychczas unikała głównej śmietanki towarzyskiej na swoim osiedlu, czyli Kropnickiego, Henryka – mechanika oraz Lipskiego, dziś zaczyna z nimi współpracować i działać przeciwko wspólnemu wrogowi – chuliganom. panna Stawiczówna czuje się sumieniem całej swojej społeczności. Zawsze poukładana, nienagannie ubrana o staroświeckich zwyczajach i poglądach na relacje międzyludzkie. Czuje, że odstaje od innych, a raczej to oni odstają od niej. Jedynym człowiekiem, do którego panna Stawiczówna wyobraża sobie przystawać, to ksiądz Dolny. Jest on jej poplecznikiem i przewodnikiem po życiu duchowym i społecznym. Panna Stawiczówna bezgranicznie mu ufa i liczy się z jego zdaniem na każdym kroku, pomimo iż ksiądz jest osobą młodą i być może, nie tak doświadczoną, jak panna Stawiczówna. Jacek Kropnicki jest starym i zgorzkniałym byłym UBekiem. Starym przedstawicielem władz, który wciąż tęskni za czasami komuny i za możliwościami oraz władzą, które tamte czasy mu dawały. Uważa, że to nie on zawiódł komunę, ale ona jego…. Henryk - mechanik jest prostym, małomównym człowiekiem, ale za to bardzo szczerym i prawdziwym. Milczący, ale oddany swojej pracy. Żyje swoim warsztatem samochodowym, wciąż chodzi w ciuchach roboczych i ani przez chwilę nie myśli, że mogłoby być inaczej. Wszystko się zmienia, gdy zbliża się do panny Stawiczównej.. I w końcu główny bohater – Włądysław Lipski – 55-letni, dojrzały mężczyzna, który jest przyjacielem wszystkich. Zawsze pogodny, uśmiechnięty… pomaga wszystkim i we wszystkim. W jego rodzinie od wieków pędzono bimber, lecz nie na sprzedaż, ale za darmo… i dla wszystkich. Lipski zawsze ma swój bimber przy sobie, w swojej starej wysłużonej buteleczce i chodząc od człowieka do człowieka, zawsze znajduje odpowiedni moment na poczęstowanie kogoś i złagodzenie jego myśli. To właśnie on jednoczy wszystkich wokół wspólnej sprawy, wszystkich uspokaja i dzięki niemu wszyscy trzymają się razem. Przygodom nie ma końca i nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, ale nasi bohaterowie niestrudzenie działają na rzecz osiedla, w którym mieszkają. Władysław Lipski tak bardzo zjednoczył ze sobą wszystkich, tak bardzo walczył o ich dobre imię, że mieszkańcy wybrali go na swojego nowego burmistrza Wątyłowów. Ponieważ wszyscy chcą aby to miejsce było jak dawniej. Żeby znów wszystko było nie do końca poukładane, może nie do końca przewidywalne ale bezpieczne i takim jakim chcą je widzieć jego mieszkańcy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.12.31 00:22:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor