Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OFICYNA POETÓW I MALARZY

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 25 min

Oficyna Poetów i Malarzy działała w Londynie i była kierowana przez Krystynę i Czesława Bednarczyków. Publikowano poezję i prozę emigracyjnych pisarzy. Stałymi współpracownikami byli m. in.: Jan Brzękowski, Marian Czuchnowski, Kazimiera Iłłakowiczówna, Czesław Miłosz, Marian Pankowski. Cały film oparty jest na wspomnieniach Krystyny Bednarczyk. Jest to opowieść o pracy ludzi kultury, którzy układając sobie życie w powojennym Londynie, postanowili stworzyć wydawnictwo. Orientowali się, że wśród Polaków pozostających po wojnie na emigracji było wielu ludzi piszących, artystów, którzy nie mieli możliwości wydawać na obcej ziemi swoich pisanych po polsku książek. Czesław i Krystyna Bednarczykowie od początku wiedzieli, że cokolwiek jako emigranci będą robić w tym kraju, musi to mieć związek z poezją i malarstwem. Było to oczywiste, skoro sami byli i czuli się poetami, p. Krystyna także malowała. W powojennym Londynie, gdzie trzeba było myśleć o normalnej egzystencji, troska o sprawy kultury musiała zejść na drugi plan nawet dla Czesława Bednarczyka, majora 2 Korpusu Polskiego, który otrzymał niewielki żołd po przejściu do cywila. Pieniądze z odprawy wojskowej przeznaczyli właśnie na druk i wydanie pierwszych publikacji założonej przez siebie Oficyny Poetów i Malarzy. Bohaterka opowiada o licznych kłopotach finansowych trapiących wydawnictwo. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.04.04 13:36:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych