Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TADEUSZ BOROWSKI

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 28 min

Bywa, że 29 letni pisarz w Polsce nawet nie zdążył zadebiutować. Tymczasem ginący samobójczo Tadeusz Borowski przeżył tyle, że jego doświadczeniem można obdzielić kilkunastu rówieśników. Początkowo idol pokolenia Kolumbów umierał w absolutnej samotności. Więzień obozów koncentracyjnych, uczestnik tajnych kursów naukowych w czasie okupacji, po wyzwoleniu stał się orędownikiem nowej władzy. Jego rodzina doznała ciężkich cierpień ze strony Sowietów, a on sam doświadczył gehenny niemieckiego obozu koncentracyjnego. Nie przeszkadzało mu to głosić konieczności przyjaźni zarówno z "dobrymi Niemcami" z NRD, jak i najlepszymi sojusznikami ze Wschodu. Czy to cynizm i wyrachowanie, czy też realizacja tęsknoty za ideą świata, jaki mógł zaakceptować?... Nie mógł jednak wytrzymać wizji nowego, wspaniałego świata wiedząc o zbrodniach, jakie miały miejsce w imię nowego ładu. Nie umiał też sobie poradzić z dziedzictwem poobozowego piętna. Trybun ludowy poległ w starciu z rzeczywistością, jak wcześniej poległ Majakowski, Jesienin, a po Borowskim piewca realizmu socjalistycznego Fadiejew. Śmierć Borowskiego była wstrząsem zarówno dla pokolenia "pryszczatych", jak dla atakowanych przez niego seniorów polskiej literatury. Jego mogiła w głównej alei Powązek jest zaniedbana i zapomniana. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.04.18 20:10:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski