Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKI LONDYN

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 26 min

Po klęsce wrześniowej w 1939 r. rzesza polskich uciekinierów najpierw znalazła schronienie we Francji, a po jej upadku w 1940 r. w Wielkiej Brytanii. Tam też znalazł się Rząd Polski na emigracji i jego agendy. Polscy emigranci zaczęli organizować życie społeczno - kulturalne. W Londynie od 1940 roku do 1981 był wydawany przez Mieczysława Grydzewskiego tygodnik literacki "Wiadomości". Od 1940 r. zaczął wychodzić "Dziennik Polski", najstarsza w Europie gazeta codzienna w języku polskim, która została połączona z wychodzącym w Glasgow "Dziennikiem Żołnierza". W 1947 r. powstała Londynie Fundacja "Veritas", która oprócz czasopisma "Gazeta Niedzielna", wydała pod szyldem Katolickiego Ośrodka Wydawniczego Veritas blisko 600 pozycji książkowych. Zresztą prowadzi do dziś największą w Wielkiej Brytanii polską księgarnię. W Londynie powstały także inne polskie domy wydawnicze i księgarnie. O ich historii opowie w filmie m. in. Jerzy Kulczyki, założyciel i dyrektor Wydawnictwa "Orbis", działającego w Wielkiej Brytanii od lat 40. , który ma największy w Londynie zbiór antykwaryczny książek emigracyjnych. Tadeusz Filipowicz mówi o "Dzienniku Polskim" i "Dzienniku Żołnierza", o Polskiej Fundacji Kulturalnej i wydanych na emigracji kilkuset polskich książkach. O "Veritasie" opowiada prezes fundacji, Wojciech Płazak, a o Bibliotece Polskiej w Londynie, jej losach, ludziach z nią związanych mówi Jadwiga Szmidt, obecny dyrektor placówki. Autorzy filmu nie tylko sięgają do historii, ale też przedstawiają teraźniejszość. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.04.26 11:44:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman