Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKI LONDYN

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2021
 • Barwny + czarno-biały, 46 min

Londyn - powojenna stolica polskiej emigracji - będzie w tym filmie ukazany jako wielki tort historii z bakaliami w postaci niezwykłych historii Polaków żyjących w stolicy Anglii w ostatnim półwieczu. Trzy pokolenia Polonii ukształtowane w zupełnie innych czasach, przez inne żywioły historii. Ich losy i dzisiejsza aktywność pokaże to jak kształtowała się i zmieniała do dziś londyńska Polonia.
Polski Londyn jest polski, jak żadne obecnie miasto na świecie, dlatego, że przypływy i odpływy Polaków są tu najbardziej dynamiczne i największe. Na przykładzie bohaterów programu została pokazana aktywność patriotyczna i ich pozycja w londyńskim City.
Mimo ogromnej różnorodności bohaterów, skrajnie odmiennym pochodzeniu i pozycji zawodowej wszyscy oni aktywnie reprezentują Polskę, choć nie wszyscy się w niej urodzili (ks. Jan Żyliński, Krystyna Podleska czy Stefan Thompson). Na początku złożenie hołdu emigracyjnemu patriotyzmowi różnych pokoleń. Jan Żyliński ozdabia auta polskich emigrantów emblematami dywizjonu 303, raper Boski i Tom Wiśniewski prezentują swój utwór i teledysk: Polski Dzień Zwycięstwa", a Stefan Thompson urodzony w Londynie, akcentuje swoją fascynację polską historią.
Wszyscy bohaterowie "Polskiego Londynu" są prezentowani podczas 5 - letniego okresu realizacji dokumentu. Ostatnie zdjęcia zostały zrealizowane w czasie pandemii w pobrexitowej atmosferze, co pozwala na odniesienie do najaktualniejszej sytuacji, która wystawia Polaków w Anglii na największą próbę.
Radzi sobie w tym trudnym czasie Filip - prowadzący sklep z likwidami tytoniowymi, którego żona jest wziętym londyńskim lekarzem. Urodziła się w Warszawie. Dobrze funkcjonuje w polskim Londynie Kris - budowlaniec, który musi Bułgarom i Rumunom podszywającym się pod polskich robotników pokazywać prawdziwy polski dowód osobisty. Ela Nosarzewska też nie narzeka, bo jako londyńska policjantka z Puław rodem, każdego dnia czuje się potrzebna, nie tylko wymarzonemu miastu, ale i Polakom, którym tłumaczy zawiłości angielskiego prawa.
A już zupełnie nie narzeka ks. Jan Żyliński, którego 40 firm deweloperskich rozbudowuje każdego dnia polską dzielnicę Ealing.
W końcowej części dokumentu prezentacja młodej emigrantki z Warszawy, która kończy swoją krótką, bo półroczną, przygodę z emigracją. Zawiedziona, ale nie rozgoryczona, nie musi jak jej poprzednicy 20 lat temu podczas wielkiej fali emigracji na Wyspy przechodzić emigracyjnych traum i zwycięstw okupionych rozłąką z rodziną i porzucaniem edukacji czy kariery. Wraca do Polski, gdzie czeka na nią praca, rodzice przyjaciele i stęskniony chłopak. Najstarsi z naszej reprezentacji bohaterów "Polskiego Londynu" praktycznie nie mieli wyboru. Jechali na zawsze i wracali na chwilę do obcego już kraju ojczystego, po wielu latach. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2021
  Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-II Nagroda
  uzasadnienie jury: "Oba filmy ukazują plastyczny obraz współczesnych polskich emigrantów w Londynie i w Berlinie, głównie ludzi o ambicjach artystycznych , którzy traktują emigrację jako szansę na osobisty i artystyczny rozwój i którzy potrafią w obu tych metropoliach , poza Polską ,znakomicie się odnaleźć, mając poczucie ,że są obywatelami świata. Reżyser przypatruje się temu fenomenowi wnikliwym okiem dokumentalisty a jednocześnie z wielkim ciepłem i sporą dozą humoru, choć postawa pokazywanych bohaterów daleka jest na ogół od nostalgii za Polską , postawy jakiej symbolem mógłby być bohater noweli Henryka Sienkiewicza” Latarnik” … ale może właśnie taki jest prawdziwy obraz większości czy znacznej części współczesnych Polaków młodszej generacji. Oba filmy są atrakcyjne wizualnie i tętnią muzyką, co dodatkowo przyczynia się do tego, że ogląda się je z dużą przyjemnością"
2021.12.12 00:30:38
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor