Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAROLINA LANCKOROŃSKA. POLKA Z WYBORU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2021
  • Barwny, 48 min

Filmowa opowieść o niezwykłej kobiecie - Karolinie Lanckorońskiej. Pochodziła ze znamienitej rodziny. Zwykła mawiać - noblesse oblige. Czyli im kto wyższe zajmuje miejsce w hierarchii społecznej, tym większe ma wobec innych obowiązki. Karolina Lanckorońska tak to właśnie rozumiała. Unikała rozgłosu uważając, że po prostu postępuje tak, jak postępować powinna. Dziś pozostaje znana w środowisku nauki, której oddała życie.
Uczestnicy filmu chronologicznie prowadzą widza po życiu Lanckorońskiej i dramatycznych wydarzeniach, od chwili narodzin, przez studia w Wiedniu, doktorat we Lwowie, czasy wojny i jej relacje spisane we Wspomnieniach wojennych. Fragmenty czyta lektor (kobieta), a ilustracją są ruchome grafiki przedstawiające cytowane historie.
Celem filmu jest przybliżenie dokonań Karoliny Lanckorońskiej, dzieł, które pozostawiła. Temu mają służyć świadectwa osób, które znały Lanckorońską oraz tych, którzy dziś korzystają z działalności założonej Fundacji. Film realizowany w miejscach związanych z bohaterką: Austrii w Gars am Kamp, we Włoszech w Rzymie, na Ukrainie - we Lwowie, w Komarnie, Rozdole oraz w Polsce, w Warszawie i Krakowie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 09:35:04
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor