Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROMANS TERESY HENNERT

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1978
  • Premiera:
    1978. 05. 10
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film obyczajowy, Melodramat
  • Barwny, 2377 m, 83 min

    Lokacje: Warszawa (m.in. Krakowskie Przedmieście), Konstancin-Jeziorna (willa "Ziemianka" przy ul. Środkowej 23).

Dziełem tym znany aktor Ignacy Gogolewski zadebiutował jako reżyser filmowy i scenarzysta. O ekranizacji powieści Zofii Nałkowskiej z 1924 r. myślał od dawna, zainteresowany głównie nakreślonym na jej kartach obrazem polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej okresu dwudziestolecia międzywojennego. Autorka, rozczarowana smutnym bilansem nadziei i dokonań pierwszych lat niepodległości, ukazywała młode państwo jako teren bezwzględnej walki grup interesu, spekulacji, urzędniczej korupcji i biernej ociężałości administracji. Współczesna adaptacja wymagała nieco innej, mniej jednoznacznej optyki, ale twórcy filmu dalecy byli także od nadawania mu formy "melodramatu w stylu retro". Wbrew zwodniczemu tytułowi tragiczny romans pięknej żony wyższego urzędnika z oficerem zarówno w powieści, jak i w jej ekranizacji stanowi tylko pretekst do pokazania szerszych zjawisk. "Chodziło mi nie tyle o fabułę, co o ukazanie klimatu pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości - mówił w wywiadach Ignacy Gogolewski. - Po prawie 150 latach zaborów odrodziło się państwo. Czy takie, jakie wyobrażali sobie ci, którzy o nie walczyli? Pokazać to zderzenie marzeń i rzeczywistości, pokazać ludzi, którzy mieli jakieś ideały, ale zmienili się pod wpływem wydarzeń i sytuacji to pasjonujący temat dla reżysera".
Akcja filmu toczy się w Warszawie w pierwszej połowie lat 20. i ukazuje równolegle losy dwóch oficerów i towarzyszy broni: porucznika Gondziłła i pułkownika Omskiego. Lekkomyślny i naiwny porucznik wikła się w podejrzane interesy przedsiębiorcy drzewnego Sasina i wpływowego dyrektora Hennerta. Licząc na względy urodziwej córki Sasina, Elżbiety, pogrąża się coraz bardziej, usiłując zaspokoić kosztowne kaprysy wybranki. Jego spekulacje wychodzą w końcu na jaw i porucznik zostaje aresztowany. Mimo oczywistych dowodów przestępstwa jego żona, Binia, nie mogąc uwierzyć w podwójne życie męża, twierdzi, że padł on ofiarą politycznej prowokacji. Mocodawcy Gondziłła starają się, oczywiście, zatrzeć wszelkie ślady współpracy z nim, by uniknąć odpowiedzialności. Tymczasem pułkownik Omski zostaje przedstawiony Teresie Hennertowej, która od pierwszej chwili robi na nim ogromne wrażenie. Omski zaczyna udzielać się towarzysko tylko po to, by jak najczęściej przebywać w pobliżu pięknej dyrektorowej. Jego gwałtowna namiętność przeraża Teresę, ale i imponuje jej. Poddaje się więc uczuciu Omskiego i zostaje jego kochanką. Coraz częściej jednak nachodzą ją obawy i wątpliwości, nie chce bowiem burzyć swego spokojnego i bezpiecznego życia. Również pułkownik, oszukując narzeczoną Basię, czuje wyrzuty sumienia, lecz nie potrafi rozstać się z Teresą. Omski, nie mogąc skłonić Teresy do porzucenia męża, a także zdając sobie sprawę z nierealności swych marzeń, zabija ukochaną i z jej ciałem wypływa dziurawą łodzią na środek jeziora.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ROMANS TERESY HENNERT
Powieść
AutorZofia Nałkowska

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 02:08:11
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.