Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIERA GRAN

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2023
 • Premiera:
  2023. 04. 18
 • Barwny, 58 min
  Rejestracja przedstawienia, którego prapremiera odbyła się 24 listopada 2012 roku w Teatrze Kamienica w Warszawie.
  W napisach występuje następujaca informacja: "Nagranie poświęcone pamięci Emiliana Kamińskiego, Barbary Sass, Wiesława Zdorta, Moniki Imbierowicz, Andrzeja Leśniewskiego i Marcela Grześkowa bez których spektakl teatralny Wiera Gran nie mógłby powstać".

Spektakl opowiada o wybitnej polskiej pieśniarce pochodzenia żydowskiego, Wierze Gran. Artystka nazywana „żydowską Matą Hari", koncertowała w czasie okupacji w kawiarniach warszawskiego getta, a zaraz po wojnie została oskarżona o kolaborację z nazistami. I chociaż nie było żadnych konkretnych dowodów przeciwko niej, przez długie lata musiała konfrontować się z zarzutami. Przyczyniło się to do jej załamania nerwowego, niwecząc karierę artystyczną. Mimo że została oczyszczona ze wszystkich zarzutów, do końca życia ukrywała się w swoim paryskim mieszkaniu przed dawno już nieżyjącymi prześladowcami. Niektóre fakty pojawiające się w sztuce zostały zaczerpnięte ze słynnej, choć mało znanej w Polsce, bo wydanej w Paryżu w bardzo małym nakładzie, książki pt. „Sztafeta oszczerców”, napisanej przez samą Wierę Gran – swego rodzaju spowiedzi pieśniarki. Przedstawienie łączy piosenki śpiewane przez bohaterkę z wkomponowanymi w strukturę muzyczną faktami z jej życia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIERA GRAN
AutorAnna Burzyńska

Varia
pokaż

2023.04.20 08:28:10
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.