Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRACZE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film sensacyjny, Film polityczny
 • Barwny (negatyw: Eastman Kodak), 98 min

  Lokacje: Warszawa, Gdańsk (kościół Św. Brygidy przy ul. Profesorskiej 17, siedziba Komisji Krajowej "Solidarności" przy ul. Wały Piastowskie 24, Góra Gradowa, ul. Mariacka, wejście do stoczni).

Jest pamiętny rok 1990. Do Warszawy przybywa Azar, słynny terrorysta. Chociaż prowadzący go oficer KGB nie ujawnia zadania, Azar jest pewien, że ma zgładzić Lecha Wałęsę. Przygotowuje się do zamachu, ale tuż przed zakończeniem pierwszej tury wyborów dowiaduje się, że gra KGB jest bardziej wyrafinowana. Do akcji włącza się Mosad oraz polskie służby specjalne . . . Bohaterem filmu jest Jan Gracz - filmowiec, opozycjonista, więzień czasów komuny, człowiek uczciwy i szlachetny. W sytuacji, kiedy niemal cała polska inteligencja staje po stronie Tadeusza Mazowieckiego, on decyduje się prowadzić telewizyjną kampanię Lecha Wałęsy. Przekonany o dziejowej misji swego kandydata, niepostrzeżenie wstępuje na grząską ścieżkę politycznych i propagandowych gier. Płaci za to ogromną cenę. Przez niego ginie niewinny człowiek, ale ta śmierć krzyżuje plany KGB. "Jest to film, który za pomocą znanych wszystkim faktów chce powiedzieć pewne prawdy uniwersalne. Na ekranie pojawiają się postacie, które widzowie pewnie zidentyfikują z autentycznymi, a które u nas albo się nie nazywają, albo nazywają troszeczkę inaczej niż w rzeczywistości. Natomiast główni bohaterowie kampanii prezydenckiej pojawiają się wyłącznie w materiale archiwalnym" - mówił reżyser Ryszard Bugajski. Scenariusz filmu, który początkowo nosił tytuł "Zabić Lecha", napisał Jan Purzycki, autor scenariusza "Wielkiego Szu" i "Piłkarskiego pokera", zaangażowany w roku 1990 w kampanię Lecha Wałęsy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2022.03.26 00:25:32
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski