Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZABLA OD KOMENDANTA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Premiera:
  1996. 04. 26
 • Gatunek:
  Komedia
 • Barwny (negatyw: Eastman), 101 min

  Lokacje: Wola Piekarska, Niemysłów, Pęczniew.

Utrzymaną w tonacji ludowej ballady opowieść osadza Kolski - jak we wszystkich swoich filmach - w bajkowej wsi. Przedwojnie i powojnie zlewa w jedną, sielankową całość, ani rusz nie pasującą do lat 70. - np. słomiane strzechy, radia z podświetlaną skalą, butelki z charakterystycznymi porcelitowymi zamknięciami - a więc czasu akcji przedstawianych wydarzeń, dokładnie określonego jedynie w rozmowie bohaterów. Mnoży gagi, komiczne sytuacje, zabawne dialogi i cudowności, by z dobroduszną ironią i pełną sympatii wyrozumiałością kruszyć narodowe mity, unicestwiać konflikty, rozwiewać historyczne, polityczne i egzystencjalne lęki. Pomagają mu w tym aktorzy wyśmienitą grą, a wysmakowany w każdym szczególe obraz sprawia, że film ogląda się z autentyczną przyjemnością.
Film rozpoczyna się od epizodu z 1920 roku, z wojny polsko - bolszewickiej. Na rozstaju dróg, przy samotnej brzozie, młody szwoleżer Jakubek pochyla głowę nad mogiłą ukochanej. Składa przysięgę: "Przyjdę do ciebie, kiedy mnie tylko zawołasz..." Współcześnie Jakubek ma lat blisko dziewięćdziesiąt. Bardzo chciałby się już połączyć ze swą młodzieńczą miłością. Ma już nawet przygotowaną trumnę, którą zrobili mu współtowarzysze wojen - Kotek, Ignatko i Gniewisz. A jednak, kiedy oddawszy ducha Jakubek staje u wrót Nieba - św. Piotr zatrzymuje go. Nie można tam wejść z szablą u boku... Nawet wezwany sam Pan Komendant przyznaje, że w myśl starej szwoleżerskiej przysięgi szablę należy przekazać wnukowi, by podtrzymać tradycję polskiego oręża. Ale Jakubek nie ma wnuka. Ma za to syna, którego trzeba w takim razie czym prędzej ożenić. Jakubek zostaje odesłany do rodzinnego Będkowa. Wraz z kompanami przystępuje do działania. Wprawdzie synowi Janeczkowi podoba sie miejscowa nauczycielka, ale dziadkowie widzą lepszą dla niego żonę. Obdarzona bujnymi kształtami miejscowa piękność Hanka będzie na pewno lepszą matką dla upragnionego wnuka.
Niestety - dziewczyna ma już adoratorów. Zdesperowany Jakubek żeni wnuka z mimozowatą nauczycielką, ta - zgodnie z obawami - rodzi dziewczynkę. Tego jest już staruszkowi za wiele. Idzie z szablą pod brzozę. Wzywa głośno Komendanta i wypowiada mu posłuszeństwo. Oświadcza, że wybiera się do nieba z szablą, czy to się komuś podoba, czy nie. Ułapia się pnia brzozy. Drzewo wyrywa się z ziemi i unosi ku Niebu - zabierając ze sobą uszczęśliwionego bohatera.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1996
  Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-Złoty Jańcio (nagroda główna)
 • 1996
  Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-nagroda dziennikarzy
2024.03.01 02:27:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.