Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KARTKA Z PODRÓŻY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1983
 • Premiera:
  1984. 03. 05
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film wojenny
 • Barwny, 2231 m, 78 min

Debiut Waldemara Dzikiego, zrealizowany na podstawie również debiutanckiej powieści Ladislava Fuksa pt. "Pan Teodor Mundstock". Już w swojej pierwszej książce czeski pisarz ujawnił, widoczną i w późniejszych utworach, skłonność do traktowania fabuły jako pretekstu do analizy psychologicznej bohaterów. Młody reżyser poszedł tym tropem i odniósł pełny sukces.
Akcja filmu toczy się w pierwszych latach II wojny światowej, za murami getta. Życie płynie tu w miarę spokojnie, hitlerowcy nie przystąpili jeszcze do "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Daje się wszakże wyczuć rosnący niepokój i lęk przed jutrem. Nie zamyka się przecież ludzi w gettach bez przyczyny. Przeczuwający zagładę Żydzi wybierają różne sposoby spędzenia ostatnich tygodni przed śmiercią. Jedni nie przyjmują do wiadomości okrutnych wyroków losu; drudzy liczą na cud; trzeci "nadrabiają" stracone lata, szukając zapomnienia w hulankach; jeszcze inni z kolei skrupulatnie stosują się do rozporządzeń okupanta w nadziei na uratowanie życia. Do tych ostatnich należy Jakub Rosenberg, inteletualista i samotnik, którego Niemcy przeznaczyli do sprzątania ulic. Widząc, że coraz więcej ludzi wokół otrzymuje wezwania do transportu (co stanowi de facto wyrok śmierci), nie pozwala sterroryzować się strachowi. Ze zdumiewającą skrzętnością i pragmatyzmem rozpoczyna przygotowania do swojej ostatniej drogi. Szykuje odpowiednie ubranie, daje się pobić w sprowokowanej bójce, śpi na podłodze, ćwiczy z ciężarami. Próbuje za wszelką cenę ocalić własną godność, nie poddać się ani złudzeniom, ani rozpaczy. Kiedy dostaje pod opiekę małego Dawida, syna znajomych, stara się i jemu zaszczepić własny punkt widzenia.
"Waldemar Dziki ukazał w swym filmie nienowy przecież w kinie problem postaw jednostki w sytuacji ostatecznego zagrożenia. Znalazł jednak dla jego egzemplifikacji własny kształt i charakter. "Kartka z podróży", choć przecież debiut, zadziwia rzetelnością realizacji i dojrzałością twórcy. Zwraca uwagę także perfekcyjne prowadzenie aktorów" - pisał jeden z recenzentów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PAN TEODOR MUNDSTOCK
Powieść
AutorLadislav Fuks

Nagrody
schowaj

 • 1983
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Dziennikarzy
  dla najciekawiej zapowiadającej się indywidualności twórczej
 • 1983
  Nagroda im. Andrzeja Munka (przyznawana przez PWSFTviT)
 • 1984
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za debiut reżyserski
 • 1984
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę męską
 • 1984
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Złote Grono
2022.05.21 07:02:17
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski