Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

A MAGZAT

 • Tytuł polski: EMBRION
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Węgry
 • Rok produkcji:
  1993
 • Język:
  węgierski
 • Barwny, 102 min

Mówi się o niej, że jest specjalistką od filmów o kobietach i filmów o polityce. Ona sama zapewnia jednak, że polityki nie znosi. Jeśli ukazuje ją w swoich "kobiecych" filmach, to tylko dlatego, że jednej dziedziny od drugiej nie da się oddzielić. Marta Meszaros, wybitna reżyserka węgierska, córka znanego rzeźbiarza Laszlo Meszarosa, który zginął w rosyjskim łagrze, ma na swoim koncie takie głośne filmy, jak "Adopcja" (Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie w 1975 r.), "Dziewięć miesięcy", "Anna", "Dziennik dla moich dzieci" (Nagroda Specjalna Jury w Cannes w 1984 r.), "Dziennik dla moich ukochanych" (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie w 1987 r., nominacja do Oscara rok później), "Dziennik dla moich rodziców" czy "Siódmy pokój". "Embrion" reprezentował w 1994 r. kinematografię węgierską w części konkursowej festiwalu w Berlinie.
Jego bohaterka, Anna, matka dwojga dzieci, odkrywa zaskoczona, że jest po raz trzeci w ciąży. Kolejne dziecko wydaje się jej życiową katastrofą w chwili, gdy jej mąż jest bez pracy, a dom, który wspólnie budują - nie wykończony z braku funduszy. W takiej sytuacji Anna bez wahania przyjmuje propozycję Terez, swojej szefowej, bogatej i bezdzietnej businesswoman, która chce kupić od niej niemowlę za pokaźną sumę. Obie kobiety zawierają sekretne porozumienie, zgodnie z którym Anna, nie mówiąc nikomu o swej ciąży, ma rzekomo wyjechać służbowo do USA i wrócić do domu po szczęśliwym rozwiązaniu. Ale w ciągu kilku miesięcy ciąży Anna zaczyna dogłębniej rozważać swą decyzję.
Krytycy porównywali "Embrion" z wcześniejszymi dokonaniami Marty Meszaros, "Adopcją" czy "Dziewięcioma miesiącami", zarzucając jednak reżyserce i współscenarzystce mniejszą niż przed laty dbałość o spójność scenariusza i wiarygodność wydarzeń. Zgodnie natomiast podkreślali dobrą grę aktorów, a zwłaszcza odtwórczyni głównej roli Adel Kovacs jako Anny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 05:51:27
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor