Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA O PROROKU ELIASZU Z WIERSZALINA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Barwny (negatyw: Kodak), 54 min

Jest rok 1939, niewielka wieś w Białostockiem - Wierszalin. Eliasz Klimowicz, duchowny prawosławny, buduje cerkwie, uzdrawia ludzi - stwarza swym bliźnim szanse lepszego, bardziej godnego życia. Kiedy umiera jedyne dziecko głównego bohatera, Wasyla, jego żona ucieka do Eliasza. Pragnie, by ten wyleczył ją z bezpłodności. Wasyl rusza za kobietą. Po drodze napotyka pielgrzymki, składające się z podobnych jemu nieszczęśników, a także pospolitych morderców i wariatów. Dociera z nimi do Wierszalina. Na miejscu okazuje się, że żona, która usługuje w cerkwi, jest w ciąży. Wasyl uważa, że uwiódł ją sam Prorok. Postanawia go zabić. W karczmie, gdzie upija się z rozpaczy, spotyka agentów sowieckich. Jeden z nich daje mu nóż. Wasyl idzie z nim do Eliasza, ale nie ma siły zadać ciosu. Nie rozumie tego. Eliasz tłumaczy, że nie taka śmierć jest mu pisana . . . Wybucha druga wojna światowa. Ludzie błagają Proroka, aby powtórzył ofiarę Chrustusa, dał się ukrzyżować, by zatrzymać wojnę i zbawić świat. Eliasz decyduje się na ofiarę, ale nie wypełnia się ona przy udziale jego wyznawców. Wkracza Armia Czerwona i to właśnie ona zabiera go na swoistą drogę krzyżową. Jej celem jest Sybir.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1997
  Białystok (FF "Projektor")-Grand Prix
  najlepszy film spoza regionu
 • 1997
  Białystok (FF "Projektor")-nagroda za reżyserię
 • 1997
  Białystok (FF "Projektor")-nagroda za zdjęcia
2019.09.14 00:09:09
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych