Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BRIDE OF WAR

 • Tytuł polski: WOJENNA NARZECZONA
 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Wielka Brytania - Walia
 • Rok produkcji:
  1997
 • Premiera:
  1997. 10. 26
 • Gatunek:
  Film wojenny, Melodramat
 • Barwny, 4 odcinki x ok. 52 min

Oparta na autentycznych wspomnieniach Johna Elwyna Jonesa historia wojennych losów tego walijskiego żołnierza i wielkiej miłości, którą spotkał gdzieś we wschodnich Niemczech. Śliczna, krucha blondynka, która zawładnęła jego sercem, miała na imię Celinka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1997
  BAFTA Wales (Nagroda Walijskiej Akademii Filmowej)
  w kategorii: najlepsze zdjęcia

1

 • Odcinek serialu
 • 52 min

Historia Johna zaczyna się latem 1940 r., kiedy jako 20-letni chłopak bierze udział w bitwie pod Dunkierką. Rozbici przez wroga alianci, w tym brytyjski korpus ekspedycyjny, w którym walczy szeregowiec Jones, pośpiesznie wycofują się w kierunku wybrzeża. Schwytany przez Niemców wraz ze swymi kolegami z plutonu, młody Walijczyk dwukrotnie próbuje ucieczki. Szybko pojmany znów dołącza do towarzyszy niedoli. Wraz z nimi trafia do obozu jenieckiego. Podobnie jak inni żołnierze, pracuje po kilkanaście godzin dziennie w cegielni. Gdy nadchodzi zima, wyjątkowo ostra tamtego roku, poważnie zapada na zdrowiu. Dzięki troskliwej opiece lekarza Polaka odzyskuje siły. Pełen podziwu dla jego znajomości kilku języków, sam zaczyna uczyć się niemieckiego. Okazuje się wyjątkowo pojętnym uczniem. Nawet nie przypuszcza, jak bardzo przyda mu się wkrótce ta umiejętność. Nadchodzi wiosna 1941 r. Do obozu dochodzą od czasu do czasu paczki żywnościowe z Czerwonego Krzyża, ale znacznie częściej wiadomości o kolejnych niemieckich zwycięstwach. Wśród przetrzymywanych oficerów i żołnierzy panuje przygnębienie. Do pracy w cegielni zostaje skierowana także polska ludność cywilna, wywieziona na przymusowe roboty. Pewnego dnia John poznaje młodą Polkę, Celinę. Od jej koleżanek dowiaduje się, że za kilka dni Celina obchodzi urodziny. Obiecuje przynieść jej prezent. By dotrzymać słowa, musi jednak uciec z obozu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2

 • Odcinek serialu
 • 52 min

John Elwyn Jones nadal przebywa w obozie jenieckim we wschodnich Niemczech. Ale uciekłszy stamtąd raz na urodziny ukochanej Celinki, postanawia ponownie spróbować szczęścia. Kolejnej nocy znów wymyka się za druty, by po kilku godzinach wrócić do obozu tą samą drogą. Współtowarzysze niedoli patrzą na niego z zazdrością i podziwem. Thomas Fletch, jeden z walijskich kolegów Jonesa, zmusza go szantażem, by na kolejną nocną wyprawę zabrał i jego. Ma nadzieję też poznać jakąś miłą dziewczynę. Obu żołnierzom udaje się dotrzeć do pobliskiego miasteczka i odnaleźć Celinę, która przedstawia im swoją koleżankę, Stasię. Dziewczyna bardzo przypada do gustu Fletchowi. We czwórkę urządzają sobie zabawę ze śpiewem i tańcami. Hałasy zwabiają na kwaterę dziewcząt jednego z niemieckich nadzorców. Obu Walijczykom udaje się w ostatniej chwili umknąć przed pościgiem. Jones zawiera cichą umowę z obozowym kwatermistrzem. W zamian za swoje i Fletcha przydziały papierosów dostaje od niego czekoladę i francuski koniak. Gdy podczas następnej wizyty u dziewcząt nadzorca znów się zjawia, żołnierze przekupują go butelką szlachetnego trunku. Okazuje się, że Celina, przez kilka dni nieobecna na kwaterze, jest ciężko chora. Przez Stasię przesyła ukochanemu list z wyznaniem miłości i obrączkę. W noc Bożego Narodzenia, mimo zdwojonych straży, Jones bierze z nią ślub, choć - z braku księdza - błogosławieństwa udziela im Stasia. Noc poślubną brutalnie przerywają nowożeńcom niemieccy żołnierze. Za ucieczkę z obozu Jones zostaje karnie przeniesiony w odległy region Niemiec, z dala od Celiny.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

3

 • Odcinek serialu
 • 53 min

Brutalnie rozdzielony z Celiną John i jego przyjaciel Thomas postanawiają jeszcze raz uciec z obozu jenieckiego, tym razem już na dobre. Pociągiem towarowym docierają do Katowic. Dzięki pomocy śląskich partyzantów przedostają się do Polski, a tam udaje im się przyłączyć do oddziału żołnierzy Armii Krajowej. Wraz z nimi ruszają na kolejną akcję. Ciężko ranny w walce Thomas umiera kilka godzin później. Od młodej Polki, Anny, poproszonej o pomoc w odszukaniu Celiny, John dowiaduje się, że jego wojenna narzeczona znów jest w obozie, w którym ją poznał. Postanawia ją tam odnaleźć. Przemierzając piechotą dziesiątki kilometrów, wpada w ręce pijanych polskich bandytów i o mało nie przypłaca życiem tego spotkania. Kiedy wreszcie dociera do obozu, dowiaduje się od Stasi, że Celinka, od dawna chora na gruźlicę, zmarła, nie wytrzymawszy trudów obozowego życia i rozłąki z ukochanym.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

4

 • Odcinek serialu
 • 52 min

Załamany po stracie ukochanej John Elwyn Jones postanawia wrócić do oddziału AK, w którym poprzednio walczył. Znajomy Polak uświadamia mu, że sytuacja w Polsce staje się coraz bardziej skomplikowana i AK ma teraz jeszcze jednego wroga - komunizm. John zrobiłby więc najlepiej wracając do swej ojczyzny. Walijczyk zostaje jednak ponownie schwytany przez Niemców i znów trafia do obozu jenieckiego. Postanawia stamtąd uciec, ale już nie po to, by walczyć. Po stracie Celiny polska wojna przestaje mieć dla niego sens i znaczenie. Poznany w obozie brytyjski oficer doradza mu, by na wolności spróbował dostać się do Szczecina, a stamtąd statkiem do Szwecji. Zaopatruje Johna w fałszywe francuskie dokumenty i adres kontaktowy w Szczecinie, gdzie może liczyć na dalszą pomoc. Po różnych perypetiach Walijczyk dociera nad morze. Okazuje się, że pod podanym adresem mieści się dom publiczny dla marynarzy. Jedna z pracujących tam dziewczyn, Irma, zgadza się przedstawić Johna swemu narzeczonemu, Svenowi, pływającemu na szwedzkim statku. Mimo że porty są pilnie strzeżone, a ukrywanie zbiegów grozi śmiercią, Sven decyduje się pomóc Johnowi w ucieczce z Polski. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.09.18 00:39:51
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman