Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZABIĆ SEKALA

 • Tytuł alternatywny: JE TREBA ZABIT SEKALA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Francja, Czechy, Słowacja
 • Rok produkcji:
  1998
 • Premiera:
  1998. 10. 16
 • Barwny, 109 min

Środkowoeuropejskim "W samo południe" nazwała film Vladimira Michalka dziennikarka branżowego "Variety". Rzeczywiście, kilka podobieństw narzuca się nieodparcie. Akcja "Zabić Sekala" toczy się w odludnej osadzie, niemiłosiernie prażonej przez letnie słońce. Osią fabuły są swego rodzaju przygotowania do finałowego pojedynku na śmierć i życie dwu antagonistów - samotników. Nie trzeba dodawać, że od wyniku starcia zależą dalsze losy wsi. Czarny charakter, tytułowy Sekal, zwany przez współziomków "bękartem", jest nieślubnym synem jednego z miejscowych gospodarzy. Przez wiele lat pogardzany, wreszcie znalazł sposób, by pomścić swoje upokorzenie. Trwa II wojna światowa. W pobliżu stacjonują Niemcy. Nie pojawiają się wprawdzie na ekranie ani razu, lecz ich złowrogą "obecność" daje się wyczuć w atmosferze panującej w Lakoticach, w strachu wypisanym w oczach chłopów. Przyczyną owego lęku jest nie tylko bliskość okupanta, lecz przede wszystkim Sekal, który wysługuje się hitlerowcom, denuncjując niepokornych gospodarzy. Ofiary donosów lądują w obozie koncentracyjnym, Sekal zaś przejmuje ich majątki. W miarę bogacenia się jego apetyt rośnie. Rośnie też, co zrozumiałe, przerażenie gospodarzy, w większości dość zamożnych. Szybko dochodzą oni do wniosku, że jedynym sposobem odzyskania względnego bezpieczeństwa jest zabicie "bękarta". Kto jednak ma tego dokonać? Wybór pada na Jurę Barana, kowala przybyłego niedawno do wioski. Jura to były partyzant, poszukiwany przez gestapo, a w dodatku protestant, co w katolickiej wsi nie jest mile widziane. Podobnie jak Sekal, ma opinię "obcego", kogoś gorszego. Niech więc jeden "wyrzutek" zabije drugiego, a chłopi piłatowym gestem umyją ręce. Do takich wniosków dochodzi potajemnie gromada. Pojawia się wszakże poważny problem. Jura nie pali się do zbrodni. Wtedy gospodarze składają mu propozycję nie do odrzucenia. Albo zabijesz Sekala, albo wydamy gestapowcom ciebie i twoją rodzinę. Sekal jest bardzo niebezpieczny, jednak w pojedynku na noże Jura go zabija. Sam jest poważnie ranny i w końcu umiera obok swojej ofiary - bogaci chłopi mu nie pomogą, gdyż nie jest im potrzebny świadek...
Urokliwe plenery do filmu ekipa Michalka znalazła w okolicach wioski Varvazov, położonej niedaleko Zamku Orlik na południu Moraw. Tereny te uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Czechach. Kolorystyka "Zabić Sekala" ogniskuje się wokół kilku kluczowych dla filmu barw - złota (zboże na zalanych słońcem polach), srebra (to samo zboże w świetle księżyca), czerni (garnitury, spódnice, noc), bieli (ściany budynków i zagród, koszule, oświetlone słońcem ścieżki) i czerwieni (zachód i wschód słońca, krew). Bardzo mocną stroną "Zabić Sekala" jest aktorstwo, zarówno wykonawców polskich, jak i czeskich. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1998
  Karlovy Vary (MFF)-Nagroda za najlepszą rolę męską
 • 1998
  Karlovy Vary (MFF)-nagroda jury ekumenicznego
 • 1998
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za scenariusz
  Jirí Krizan
 • 1998
  Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
  dla najlepszego filmu zagranicznego w polskich kinach
 • 1999
  Czeski Lew (Nagroda Czeskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej)
  w kategorii: pierwszoplanowa rola męska; za rok 1998 (27.02)
 • 1999
  Czeski Lew (Nagroda Czeskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej)
  w kategorii: drugoplanowa rola kobieca; za rok 1998 (27.02)
 • 1999
  Czeski Lew (Nagroda Czeskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej)
  w kategorii: muzyka; za rok 1998 (27.02)
 • 1999
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepszy scenariusz
  za rok 1998
  Jirí Krizan
 • 1999
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepszy producent
  za rok 1998
 • 1999
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepsza główna rola męska
  za rok 1998
 • 1999
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepszy film; za rok 1998
 • 1999
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza reżyseria; za rok 1998
  Vladimír Michálek
 • 1999
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsze zdjęcia; za rok 1998
  Martin Štrba
 • 1999
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepszy montaż; za rok 1998
  Jiři Brožek
 • 1999
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza rola kobieca; za rok 1998
2017.04.28 00:43:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl