Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

VENT D'EST

 • Tytuł polski: WIATR ZE WSCHODU
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Francja
 • Rok produkcji:
  1992
 • Język:
  francuski
 • Barwny, 111 min

  Lokacje: Kraków, okolice Zakopanego.

Kanwą scenariusza "Wiatru ze wschodu" jest autentyczna historia. Akcja filmu toczy się w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej. Na konferencji w Jałcie zapadają decyzje, dotyczące losu mieszkańców Europy wschodniej, których wojenna zawierucha zaniosła na zachód kontynentu. Wszyscy muszą wrócić do swych macierzystych krajów, mimo, że obecnie znajdują się one we władzy komunistów. Tylko jedno państwo nie zamierza respektować jałtańskich ustaleń. Jest nim maleńkie księstwo Liechtenstein. Rosyjski generał Smysłowski doskonale zdaje sobie sprawę, że jeśli wróci do Związku Sowieckiego zarówno on, jak i jego żołnierze w najlepszym razie wylądują w łagrze. Podczas wojny jednostka pod dowództwem Smysłowskiego walczyła przeciw Armii Czerwonej ramię w ramię z Wehrmachtem. Po kapitulacji Hitlera Moskwa "przypomniała" sobie o Smysłowskim i jemu podobnych. Stalin zażądał ich powrotu do kraju. Generał wszakże, chcąc ratować swoich ludzi, przedziera się do Liechtensteinu, gdzie występuje o azyl polityczny. Jednak Alianci, a zwłaszcza Związek Sowiecki, wywierają coraz większą presję na władze księstewka, by wydały uciekinierów.
"Wiatr od wschodu" jest jednym z ostatnich filmów Roberta Enrico, znanego francuskiego reżysera i scenarzysty. Sławę przyniosły mu zwłaszcza takie produkcje jak "Le Vieux fusil" (zdobywca Cezara w 1976 roku) oraz "Senilitr"(1961) i "Au coeur de la vie" (1963), za które otrzymał nagrody na festiwalach w San Sebastian. Artystyczna renoma Enrico niewątpliwie pomogła mu pozyskać do "Wiatru ze wschodu" międzynarodową, gwiazdorską obsadę. Generała Smysłowskiego zagrał Anglik Malcolm McDowell, znany m.in. ze współpracy ze Stanleyem Kubrickiem ("Mechaniczna pomarańcza"), Lindsayem Andersonem ("Jeśli...", "Szczęśliwy człowiek", "Szpital Britannia") i Tinto Brassem ("Kaligula"). W doborowej stawce znalazło się też miejsce dla Wojciecha Pszoniaka, który nie występuje tu bynajmniej w epizodzie, lecz w jednej z kluczowych ról. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.09.18 00:44:29
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor