Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIERWSZY MILION

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Premiera:
  2000. 04. 07
 • Barwny (negatyw: Kodak Vision), 97 min

  Lokacje: Łódź, Warszawa, Paryż.

Warszawska Praga, początek lat siedemdziesiątych. Trzech młodych chłopców - Frik, Kurtz i Piki- snuje marzenia o wielkiej przyszłości. Otoczeni wszechwładną biedą i beznadzieją, postanawiają zarobić wielkie pieniądze. Zaczynają od spekulacji na...makulaturze, którą w punktach skupu wymieniają na ogólnie niedostępny towar nagłej konieczności, czyli papier toaletowy. Szybko okazuje się, że ten pierwszy, mały biznes przynosi całkiem niezłe dochody. Chłopaki zaczynają "szefować" na swoim podwórku. Do ich "paczki" dołącza piękna Dominika, w której Kurtz i Frik trochę się podkochują. Dzięki zarobionym pieniądzom chłopcy, "nabywają drogą kupna" przyjaźń okolicznych rzezimieszków. Czas pokaże, że była to jedna z ich najlepszych inwestycji.
Lata dziewięćdziesiąte. Gwałtowna przemiana ustrojowa, przynosi ze sobą zupełnie nowe możliwości inwestowania w akcje i obligacje. W myśl zasady "kupmy ich zanim oni kupią nas" chłopcy wypływają na szersze wody i "wchodzą" w warszawską giełdę. To właśnie tu, w ciągu jednego dnia zarabiają po raz pierwszy po 50 tysięcy dolarów na głowę. "To było uczucie, którego nie dawało się porównać z niczym", mówi jeden z nich.
Niestety, duże pieniądze niosą ze sobą duże ryzyko. Interes prowadzony przez Frika, Kurtza i Pikiego zaczyna się poważnie rozrastać. W końcu chłopcy zwracają na siebie uwagę Kraisera, niebezpiecznego giełdowego potentata, dysponującego wręcz nieograniczonymi możliwościami (ma "w kieszeni" policję, sądy, środki masowego przekazu). Poza tym, w ich życiu znowu pojawia się Dominika, która wyrosła na piękną i świadomą swego seksapilu kobietę biznesu. Równocześnie staje się jasne, że im bardziej nasi bohaterowie zbliżają się do zarobienia pierwszego miliona dolarów na głowę, tym bardziej zagłębiają się w ciemne interesy, które mogą ich kosztować życie. No ale, jeżeli ktoś bawi się zapałkami, to może się poparzyć...

"Pierwszy milion" Waldemara Dzikiego to połączenie thrillera, filmu psychologicznego i opowieści o męskiej przyjaźni. To także swoista wariacja na temat, podjęty już m.in. przez Andrzeja Wajdę w "Ziemi obiecanej" - czy rzeczywiście "pieniądze szczęścia nie dają"? Bohaterowie filmu Dzikiego początkowo wierzą tylko w siłę pieniądza. Wyznają zasadę: "nieważne kto ma rację, ważne kto ma restaurację". Jednak z czasem, pod wpływem tragicznych doświadczeń będących ceną, jaką płacą za swe fortuny, ich podejście do świata, przyjaźni i szmalu, drastycznie się zmienia. Czy w obliczu konfrontacji z rekinami giełdy, którzy stosują mafijne metody, chłopcy nie wyprą się samych siebie? Czy nadal będą przyjaciółmi ? Czy będą żyć tak długo, by w pełni nacieszyć się swoimi "kokosami"?
Reżyser podkreśla, że "Pierwszy milion" nie miał być tylko prostą odpowiedzią na pytanie czy "pieniądze szczęścia nie dają".
" Ten film to opowieść o przyjaźni. O przyjaźni, i o tym, co dzieje się z ludźmi, kiedy w ich życiu pojawiają się wielkie pieniądze. O komplikacjach, jakie niosą ze sobą pieniądze"- mówi Waldemar Dziki. (na podstawie materiałów promocyjnych dystrybutora).

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CHŁOPCY Z MIELCZARSKIEGO
Powieść
AutorMarek Miller
Scenariusz filmu, według relacji reżysera, powstal na podstawie szkicu przygotowywanej powieści. Powieść ukazała się w 1999, czyli już po ukończeniu zdjęć do filmu; w czołówce nie ma informacji o pierwowzorze literackim scenariusza

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2001
  Warszawa (TP SA Music and Film Festival)-nominacja do nagrody "Philip Award"
  w kategorii: piosenka w filmie polskim lub serialu telewizyjnym; za piosenkę "Wolni w niewoli"

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 07:26:57
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski