Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAKOCHANI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Premiera:
  2000. 01. 28
 • Gatunek:
  Komedia
 • Barwny (Kodak Vision), 104 min

  Okres zdjęciowy: 7 kwietnia - 20 maja 1999.
  Lokacje: Zegrze (nieistniejący most łukowy nad Narwią), Warszawa (kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Przyrynek 2, Wisłostrada), Ustka, Czołpino (latarnia morska).

Zakochani" to film dla szerokiej publiczności. Opowiada historię rozgrywającą się we współczesnych polskich, może troszkę wyidealizowanych realiach. "Jestem zwolennikiem uniwersalnych historii, ponieważ mam wrażenie, że nikogo nie interesuje opowiadanie o codziennych sprawach. Dlatego chcę robić filmy, o tym co się dzieje między ludźmi: o miłości, nienawiści, zdradzie, przyjaźni" jak o swoim filmie powiedział sam reżyser - Piotr Wereśniak. "Zakochani" to romantyczna komedia opowiadająca o igraszkach z wielkim i czasami nieobliczalnym uczuciem- miłością - opowiedziana jednak nie w sposób patetyczny ale humorystyczny, nie niosący za sobą morałów lecz happy end, którego widzowie zawsze tak bardzo pragną. Film opowiada historię młodej, pięknej i inteligentnej dziewczyny, Zosi, która posiada pewien niezwykły dar. Jest to dar rozkochiwania w sobie absolutnie każdego mężczyzny. I to wcale nie na żarty... Wszyscy oni są gotowi porzucić dla niej cały porządek dotychczasowego życia by oddać się temu uczuciu i zdobyć serce Zosi. Kupują prezenty, ciągle gdzieś zapraszają, starają się jak mogą. A Zosia...? Zosia sama nie zna jeszcze uczucia, którym obdarzają ją inni, za to świetnie wykorzystuje ślepe zauroczenie nieszczęsnych adoratorów. I właściwie wszystko toczyłoby się w ten sposób dalej gdyby nie dzień w którym poznała Mateusza i sama zaczęła odkrywać czym jest miłość i jak wielkie potrafi to być uczucie, pochłaniające czas, myśli i ...serce.

Zosia ma niebanalny sposób zarobkowania rozkochuje w sobie mężczyzn i zdobywa od nich drogie i bardzo drogie prezenty. Poznajemy ją, kiedy obserwuje swoją kolejną "ofiarę" - Alfreda Bobickiego. Następnie idzie do sklepu kosmetycznego, gdzie kupuje kilkanaście flakonów drogich perfum, przy okazji jeden kradnie. Zauważa ją Mateusz będący w sklepie z Edytą Bobicką. Mateusza i Edytę obserwuje, i robi im z ukrycia zdjęcia, Zdziarski.
Zosia w domu przygotowuje specjalną mieszankę perfum, która ma jej pomóc w rozmowach z Bobickim. Jako asystentka Williego, amerykańskiego przedsiębiorcy, idzie na spotkanie z Alfredem. "Perfumy" spełniają swoje zadanie - Bobicki do szaleństwa zakochuje się w Zosi i podpisuje podsuniętą mu przez nią umowę.
Zosia spotyka się z koleżankami "po fachu", wymieniają się "zdobyczami". Zrywa z Willim i zaczyna spotykać się z Bobickim. Idzie z nim na wystawę fotograficzną. Nieoczekiwanie Alfred spotyka tam żonę z Mateuszem. Ponieważ małżeństwo zajęło się sobą, Zosia zaczyna rozmawiać z chłopakiem, który okazuje się autorem wystawy.
Zdziarski przygotowuje szantaż Edyty. Chce od niej dostać 30 tysięcy w zamian za kompromitujące ją zdjęcia z Mateuszem.
Następnego dnia Zosia ponownie spotyka Mateusza, rozpoczyna się bliższa znajomość. Mateusz zaprasza ją na dach wieżowca, gdzie razem oglądają deszcz meteorytów.
Nadal spotyka się z Mateuszem, jednocześnie obserwuje go z ukrycia, kontynuuje też znajomość z Bobickim, od którego dostaje w prezencie samochód. Z Mateuszem idzie na dyskotekę techno. Po zabawie, przy księżycu, dochodzi do pierwszego pocałunku. Zosia, przerażona tym, co się stało, ucieka...
Nasza bohaterka spotyka się z ciocią Nelli, która jest jej "nauczycielką zawodu". Ciocia daje jej rady, jak ma postąpić z Mateuszem.
Okazuje się, że chłopak wykonuje ten sam "zawód" co Zosia, a Zdziarski jest jego wspólnikiem. Zarówno Zosia, jak i Mateusz, postanawiają zastawić na siebie nawzajem sidła.
Wspólnie jadą nad morze, gdzie świetnie się bawią u Szczepana - przyjaciela Mateusza mieszkającego w latarni. Nocą dochodzi do zbliżenia. Beztrosko spędzają kolejne dni. Niespodziewanie pojawia się Edyta Bobicka. Zdesperowana kobieta błaga Mateusza, aby wrócił do niej, mówi Zosi o "profesji" chłopaka. Zosia jest zszokowana.
Dziewczyna postanawia "wyrównać rachunki". Ciocia Nelli uzmysławia jej, że jest w Mateuszu zakochana.
Mateusz też jest zakochany, Zdziarski wyjawia mu, że Zosia jest jego koleżanką "po fachu".
Zosia i Mateusz spotykają się i wyznają sobie miłość. Postanawiają pracować wspólnie. Zdziarski podsuwa im bogate małżeństwo "do rozpracowania". Ale dziewczyna prowadzi też własną grę - "swoimi" metodami rozkochuje w sobie Zdziarskiego. Zakochany prawnik oświadcza się jej, Zosia przyjmuje oświadczyny.
Mateusz nie może dopuścić do ślubu, prosi Szczepana o pomoc.
Nadchodzi dzień ślubu. Do kościoła próbuje dojechać Szczepan. Zosia z niepokojem patrzy na drzwi, ale Mateusz nie pojawia się. Dziewczyna przerywa ceremonię i jedzie po Mateusza, który udaje umierającego w szpitalu. Oboje wracają do kościoła i biorą ślub. Zdziarski jest załamany, postanawia skoczyć z wieży kościoła. Ciocia Nelli odwodzi go od tego. Wspólnie się upijają.
Zosia i Mateusz lecą w podróż poślubną. Planują wspólne "przedsięwzięcia zawodowe". [J.C.]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsze kostiumy; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza główna rola kobieca; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola kobieca; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska; za rok 2000
 • 2001
  Warszawa (TP SA Music and Film Festival)-nominacja do nagrody "Philip Award"
  w kategorii: muzyka oryginalna w polskim filmie
 • 2001
  Cierlicko (Cierlickie Lato Filmowe)-Nagroda Publiczności
2023.01.18 02:01:10
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski