Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PLACÓWKA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1979
 • Premiera:
  1979. 10. 01
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 2700 m, 84 min

Adaptacja powieści Bolesława Prusa; przywiązany do ojcowizny chłop przeciwstawia się rugowaniu ludności polskiej przez niemieckich kolonizatorów.
Na wzgórzu otoczonym topolami stoi chałupa Ślimaka. W domu gospodarna żona, dwóch synów, parobek i dziewczyna do posługi. Dostatek objawia się pewnością i dobrym samopoczuciem żony oraz pełnym godności zachowaniem gospodarza. Ślimak nie jest lubiany we wsi. Chłopi na czele z sołtysem obwiniają go o nieuczciwe dorobienie się majątku na handlu z Żydami i Niemcami. Ślimak nie zważa na obmowy i zabiega o powiększenie swego dobra. Zamierza wydzierżawić od dziedzica łąkę. Pan proponuje mu kupno, jednak bez wiedzy żony chłop nie podejmie takiej decyzji. Tymczasem do wsi na sprzedane przez właściciela ziemskiego obszary przyjeżdżają niemieccy osadnicy i zagospodarowują świeżo zasiedlone tereny. Ślimak sprzedaje im początkowo żywność, a także trochę żywca. Wieś patrzy krzywo na interesy sąsiada na wzgórzu. Niemcy jednak zapragnęli kupić to właśnie wzgórze pod wiatrak i zaproponowali Ślimakowi korzystny kontrakt. Dla przywiązanego do ziemi chłopa nie ma jednak ceny za ojcowiznę. Niemcy próbują go szykanować. Odmawiają mu zarobkowania przy budowie kolei żelaznej. Z fałszywego oskarżenia zostaje aresztowany starszy syn Ślimaków, wreszcie ze stajni Ślimaka znikają konie. Załamany chłop oddala parobka za niedopilnowanie dobytku, a ten utknąwszy w śniegu wraz z dzieckiem zamarza na śmierć. Wkrótce tonie w lesie najmłodszy syn Ślimaków, a pewnej zimowej nocy zwariowana Zośka podpala chałupę. Tego nie przeżyje już schorowana Jagna. Niemcy pomagają w tym dramatycznym momencie Ślimakowi za cenę zrzeczenia się ojcowizny. Początkowo chłop się zgadza, jednak umierająca żona każe mu przysiąc na zgliszczach swojego domu, że nigdy tego nie zrobi. Józef przysięga. Chłopi widząc klęskę Ślimaka solidaryzują się z nim przeciw Niemcom, wyprawiają pogrzeb Jagnie. Ślimak znów czuje się silny. Wiosną odkrywa w swoim obejściu źródło.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PLACÓWKA
Powieść
AutorBolesław Prus
2022.08.30 00:14:37
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman