Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PONIEDZIAŁEK

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Premiera:
  1999. 04. 30
 • Barwny (Kodak), 2790 m, 91 min

  Lokacje: Świdnica (skrzyżowanie ulic Garbarskiej i Matejki, stacja PKP Świdnica - Kraszowice, kościół Najświętszej Marii Panny przy ul. Prądzyńskiego 2, ulica Pułaskiego, most żelazny w ciągu ulic Wrocławskiej), Pszenno gm. Świdnica (cukrownia przy ul. Fabrycznej 1).

Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym śląskim miasteczku. Maniek ima się różnych, często niezbyt legalnych zajęć, ponieważ panuje tu wysokie bezrobocie. Film przedstawia 24 godziny z jego życia. Na zlecenie szefa bankrutującej hurtowni Maniek podejmuje się ściągnąć przemocą pieniądze od jego dłużników. Uzbrojony w łom i pistolet chłopak wybiera się "na akcję". Do pomocy dobiera sobie nieudacznika Dawida, któremu sam jest zresztą winien pieniądze. Wspólnie za pomocą gróźb i przemocy próbują odzyskać część długów, co początkowo przynosi marne rezultaty. Wreszcie trafiają na Romka. Jego ojciec za pieniądze od szefa hurtowni kupił mu mieszkanie. Romek ma żonę w ciąży, narkomankę Renatę. Podczas gdy Romek zmuszony jest do zdobycia pieniędzy, Dawid uprawia z Renatą seks. Egzekutorzy osiągają wątpliwy sukces: zdobywają szmal za cenę upodlenia Romka.
Po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni debiut reżyserski Witolda Adamka wzbudził burzliwą dyskusję wśród publiczności i krytyki. Część widowni uznała film za pochwałę patologii. Pojawiły się też głosy o mechanicznym naśladowaniu wzorców amerykańskich, zwłaszcza kina Quentina Tarantino. Adamek bronił się, mówiąc o próbie sportretowania przemian cywilizacyjnych "od wewnątrz", próbie opisywania dotychczas nieopisywanej rzeczywistości. Adamka zainteresował scenariusz debiutanta Przemysława Wojcieszka, ponieważ - jak twierdzi - pomimo pewnych niezręczności, dostrzegł w nim świeży osobisty ton i rzadką dziś w polskim filmie chęć oddania obrazu rzeczywistości bez upiększeń. Reżyser osobiście dokonał korekt tekstu. Pierwotnie uznał ją za zbyt deklaratywną. Wolał bliżej przyjrzeć się dwójce antybohaterów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1998
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą
 • 1999
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Brązowe Grono
 • 1999
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Grand Prix "Wielki Jantar"
  w konkursie międzynarodowym
 • 1999
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Główna w konkursie filmów polskich
 • 1999
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za rolę męską
 • 1999
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Jury Młodzieżowego
 • 2000
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola kobieca; za rok 1999

Patrz także:
schowaj

 • 2001
  Film fabularny / Witold Adamek
2022.05.21 07:27:18
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor