Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRYMAS. TRZY LATA Z TYSIĄCA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Premiera:
  2000. 09. 22
 • Barwny (negatyw: Kodak), dźwięk: Dolby Stereo Digital, 2840 m, 100 min

  Okres zdjęciowy: 20 czerwca - 5 sierpnia 1999.
  Lokacje: Warszawa, Lubiąż.

  Uroczysta premiera filmu: 10 września 2000, Warszawa (Teatr Polski).

Początek lat 50. Komunistyczne władze PRL prowadzą politykę represji wobec Kościoła katolickiego. Pod pretekstem antypaństwowej działalności aresztowano wielu biskupów i księży. Stefan Kardynał Wyszyński w publicznych wystąpieniach zdecydowanie przeciwstawia się bezprawnemu postępowaniu władz. Bierut postanawia wyeliminować politycznego przeciwnika i odizolować duchowego przywódcę od społeczeństwa. Prymas zostaje aresztowany i osadzony w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim. Razem z nim uwięzieni są ksiądz Stanisław Skorodecki i siostra Leonia, która jest na usługach Urzędu Bezpieczeństwa - ma składać pisemne relacje o wszystkim, co usłyszy. Władze liczą, że szykany oraz presja fizyczna i psychiczna spowodują dobrowolne zrzeczenie się przez Kardynała wszelkich funkcji kościelnych. Jednak żarliwa modlitwa i niezłomna wiara pozwalają mu nie ulec. "Opiekę" nad Prymasem przejmuje Pułkownik, który sprowadza do klasztoru agenta UB Molendę - sobowtóra Wyszyńskiego. Na zorganizowanym przez UB zebraniu biskupów Molenda jako ksiądz Prymas Stefan Wyszyński ma zrzec się zwierzchnictwa nad Kościołem. Jednak ksiądz Skorodecki zdobywa dziennik siostry Leonii, z zapisanymi rozmowami Kardynała, i podczas widzenia przekazuje go swojemu ojcu. Akcja z sobowtórem Kardynała zostaje odwołana... Śmierć Bieruta, bezpośrednio nadzorującego akcję, zbiega się w czasie z przewiezieniem więźniów do Komańczy. Wkrótce po tym Prymas zostaje wypuszczony na wolność.
Dzieło Teresy Kotlarczyk podzieliło krytykę, choć przeważały opinie przychylne, niekiedy wręcz entuzjastyczne. Podkreślano spójność stylistyczną, równowagę i umiar filmu, jego powściągliwość i skromność przy jednoczesnej sile dramatycznej. Duża w tym zasługa również scenarzysty, Jana Purzyckiego, który oparł scenariusz na "Zapiskach więziennych" samego kardynała Wyszyńskiego i bogatej dokumentacji. Nie znaczy to jednak, że "Prymas" jest wierną rekonstrukcją faktów historycznych. Nie ma np. dowodów, że komunistyczne władze rzeczywiście zamierzały wykorzystać sobowtóra do rozwiązania konfliktu z prymasem i Kościołem. Był to zabieg artystyczny, przydający filmowi emocjonalnej grozy, obrazujący metody, jakimi posługiwano się w walce ideologicznej. To także prawdziwy popis gry aktorskiej Andrzeja Seweryna, odtwórcy zarówno roli kardynała Wyszyńskiego, jak i jego sobowtóra Molendy. Udało mu się najtrudniejsze: z jednej strony odtworzył wizerunek charakteru i duchowości prymasa, z drugiej ukazał człowieka, który z małpią zręcznością naśladuje każdy jego gest i ton, ale nie dociera do prawdy duchowej i dlatego pozostaje tylko fałszywie brzmiącą marionetką.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2000
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za główną rolę kobiecą
 • 2000
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej
  nagroda "za wybitną kreację aktorską"
 • 2001
  Fryderyk (nagroda przemysłu fonograficznego)
  w kategorii: oryginalna ścieżka dźwiękowa; za rok 2000 (18.03)
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepszy dźwięk
  za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepszy film ; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza reżyseria; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepszy scenariusz; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsze zdjęcia; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza scenografia; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsze kostiumy; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza muzyka; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepszy producent; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza główna rola kobieca; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza główna rola męska; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska; za rok 2000
 • 2001
  Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-nagroda w kategorii filmu fabularnego
 • 2001
  Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-nagroda Międzynarodowych Katolickich Organizacji Filmu i Telewizji OCIC
 • 2001
  Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-nagroda Międzynarodowych Organizacji Katolickich Radia i Telewizji UNDA
 • 2001
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna "Srebrna Statuetka Leliwity"
2022.03.26 00:31:55
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman