Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNIA MISJA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Premiera:
  2000. 03. 24
 • Gatunek:
  Film sensacyjny
 • Barwny (negatyw: Kodak), 100 min

  Okres zdjęciowy: 6 stycznia - 1 marca 1999.
  Lokacje: Paryż, Warszawa, Dąbrowa Leśna, Zalesie Górne, Kazimierz Dolny.

Andrzej Kostynowicz vel Andre Kostynowitz zamieszany przez swoją dziewczynę w działalność przeciwko Polsce Ludowej ucieka z kraju jeszcze przed stanem wojennym. Ze względu na konflikt z władzą do Polski początkowo nie może wrócić. Później - jak sam mówi- "nie ma po co wracać..."
Po wyjeździe z kraju Kostynowicz zaciąga się do Legii Cudzoziemskiej. Wkrótce, w nagrodę za swoją służbę otrzymuje obywatelstwo francuskie. Nowa ojczyzna stawia mu jednak twarde warunki. Na Zachodzie szybko zostaje on zawodowym zabójcą działającym w imieniu agend rządowych. Z jego ręki giną wrogowie Republiki - terroryści, islamscy fundamentaliści. Lista wszystkich wykonanych przez niego specjalnych zleceń jest - zdaniem rezydującego w Warszawie agenta FBI- naprawdę długa. Nikt nie poddaje w wątpliwość też faktu, że Kostynowicz jest po prostu mistrzem w swoim fachu. Zupełnie nieznany opinii publicznej, jest zarazem ceniony na całym świecie. Poznajemy go u szczytu sławy, gdy dokonuje egzekucji na parze najbardziej poszukiwanych terrorystów.
Jest bezbłędny.
Pewnego zimowego dnia 1999 roku Kostynowicz dowiaduje się, że jest ciężko chory, być może nawet śmiertelnie. W poczuciu osamotnienia postanawia jechać do Polski. Żywi też pewne, może trochę naiwne nadzieje, że ten powrót po latach pozwoli mu wyjaśnić i załatwić niektóre sprawy sprzed lat. Postanawia on między innymi odnaleźć swoją dawną miłość - Annę.
Nie wie jednak, że Anna już nie żyje.
Jednocześnie szef Kostynowicza - pułkownik Tramiere chce wykorzystać jego wyjazd do Polski. Niejaki Muran, warszawski potentat i finansista jest do sprzątnięcia. Mafia francuska, której Muran jest winny grube pieniądze wycenia głowę tego polskiego biznesmena na milion franków. Kostynowicz waha się czy przyjąć propozycję. Dla niego zarówno sam wyjazd do Polski jak i ewentualne przyjęcie zlecenia będzie z pewnością jego ostatnią misją.
Wszechwładny prezes Muran, przyjaciel obecnych polskich notabli ma swoich ludzi również w Paryżu. Wiadomość o przyjeździe Kostynowicza dociera do niego zanim ów przekroczy granicę. Muran całkiem poważnie obawia się podstępu i zamachu na swoje życie. O przybyciu swego potencjalnego oprawcy natychmiast informuje policję i UOP. Dla nich zaś możliwość aresztowania Kostynowicza to prawdziwa gratka; bez wahania przyznają prezesowi ochronę. Szefem przydzielonej ochrony zostaje komisarz Sobczak - najskuteczniejszy, a może też najbardziej niezależny policjant w mieście. On doskonale zdaje sobie sprawę czyim przyjacielem jest ów prominent, za którego życie teraz odpowiada.
Zaniepokojony Muran także indywidualnie podejmuje pewne kroki w celu unieszkodliwienia francuskiego wysłannika. Do gry wchodzi tu młody, ekspansywny i bezwzględny gangster - Bruno, zaufany człowiek prezesa. Dla Bruna Wiśniewskiego od pewnego momentu zabicie Kostynowicza to sprawa honoru.
W tej sytuacji dla bohatera zaczyna się rzeczywista walka o przetrwanie. Wokół niego coraz szybciej zaciska się podwójna pętla. Zdaje on sobie sprawę, że dalszy pobyt w kraju to śmiertelne ryzyko. Z drugiej strony nie może jednak wyjechać nie załatwiwszy swoich spraw. Teraz też rozumie już lepiej jaki sens ma jego ostatnia misja.
Depczący mu po piętach komisarz Sobczak stopniowo odkrywa nam kolejne tajemnice z życia Kostynowicza. Wytrwale, krok za krokiem podąża jego śladem, aż do dramatycznego finału...... Do samego końca nie wiadomo jednak czy komisarz Sobczak założy Kostynowiczowi kajdanki, czy zostanie on wcześniej zabity przez żądnego zemsty gangstera Bruna.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2000
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za dźwięk
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepszy dźwięk; za rok 2000
 • 2001
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza główna rola męska; za rok 2000
 • 2001
  Warszawa (TP SA Music and Film Festival)-nominacja do nagrody "Philip Award"
  w kategorii: piosenka w filmie polskim lub serialu telewizyjnym; za piosenkę "Moja odpowiedź"
2023.01.18 02:02:30
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.