Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SYSTEM

w WIELKIE RZECZY

  • Film fabularny - telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny. 51 min.

Głównym bohaterem pierwszego odcinka jest mieszkający samotnie emeryt Ratajczak, człowiek szorstki w obejściu, skłócony z sąsiadką, nie darzący sympatią rodziny syna. Jedynego przyjaciela ma w psie, z którym lubi często "rozmawiać". Całe jego życie koncentruje się wokół telewizora, kilkunastoletniego "Jowisza". Ratajczak jest doń niezmiernie przywiązany, traktuje go niemal jak człowieka. Jednak pewnego dnia odbiornik traci kolor. Jak się niebawem okazuje w wyniku zmiany ogólnonarodowego systemu nadawania z SECAM-u na PAL. Wezwany na pomoc sąsiad jeszcze pogarsza sprawę: telewizor w ogóle przestaje działać. Pozbawiony codziennego oglądania Ratajczak czuje się całkowicie wytrącony z równowagi. Zdesperowany postanawia przełamać lody z nielubianą sąsiadką Wesołowską (gra ją matka reżysera). Wie bowiem, że ona również ma "Jowisza", który - jak gdyby nigdy nic - zachował kolorowy obraz. Niezdarne, a zarazem ujmująco komiczne zabiegi emeryta przynoszą skutek. Wesołowska daje mu adres montera, u którego może naprawić swój telewizor. Bliższa znajomość z sąsiadką ukazuje Ratajczakowi ogrom jego dotychczasowej samotności. Analogicznego odkrycia dokonuje Wesołowska. Niespodziewanie w dwojgu starzejących się, pozbawionych złudzeń ludziach zaczyna tlić się uczucie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SYSTEM
Opowiadanie
Autor pierwowzoruJarosław Sokół

Varia
pokaż

© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.