Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EDGES OF THE LORD

 • Tytuł polski: BOŻE SKRAWKI
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, USA
 • Rok produkcji:
  2001
 • Premiera:
  2001. 10. 12
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Język:
  angielski
 • Barwny, dźwięk: Dolby Stereo, 94 min

  Lokacje: Kraków (m.in. zalew Zakrzówek), kościół w Zbyszycach, Sądecki Park Etnograficzny (okolice Nowego Sącza), Kasina Wielka (stacja kolejowa).

Kraków 1942 r. Rodzicom 11-letniego Romka udaje się przemycić go z getta na wieś do domu polskiej rodziny. Przyjeżdża po niego Gniecio, który mimo obaw żony zabiera chłopca do swojego domu. Nie wszyscy mieszkańcy wioski wierzą, że Romek jest bliskim krewnym ich sąsiadów. Chłopiec musi ukrywać swoją tożsamość i podawać się za katolika. Gniecio ma dwóch synów. Romek zaprzyjaźnia się z młodszym dzieckiem swoich opiekunów Tolem, niezwykłym chłopcem, który z całych sił pragnie własnym cierpieniem zbawić świat. Poznaje także pozostałe dzieci tej górskiej wioski: Marysię, Pyrę i Robala.
Charyzmatyczną postacią we wsi jest ksiądz. Uczy on Romka religii katolickiej z poszanowaniem żydowskiego dziedzictwa, o którym chłopiec musi na razie zapomnieć, by przeżyć. Przygotowuje wszystkie dzieci do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Uświadamia im powagę tego wydarzenia i prosi by do komunii przygotowali się solennie i przystąpili do mszy bez grzechów. Z inspiracji księdza, dzieci zaczynają odgrywać sceny z Biblii. Tolo chce być Jezusem. Inne dzieci mają się wcielić w apostołów, odgrywaja chrzest, cuda czynione przez Jezusa, jego mękę i ukrzyżowanie.
W trakcie jednej z lekcji religii ksiądz biegnie na ratunek starszemu małżeństwu, któremu grozi śmierć z rąk Niemców za ukrywanie świń. Oficer daje księdzu szansę na ich uratowanie: jedna złapana świnia za jedno życie. Niemcy poniżają księdza na oczach dzieci i zabijają Batylinów.
Tymczasem Gniecio postanawia sprzedać świnię, którą ukrywa w piwnicy. Razem z Klubą jadą do miasta. Kluba wraca z martwym Gnieciem, mówiąc, że zastrzelili go Niemcy. Księdzu wersja ta wydaje się mało prawdopodobna. Tolo bardzo przeżywa śmierć ojca - jeszcze bardziej chce być Jezusem. Zaczyna chorować. Matka winą obarcza Romka, który ucieka do Marysi. Jednak za namową Władka wraca. Tolo go potrzebuje.
Romek dowiaduje się o pociągach z transportami Żydów do obozów śmierci. Następnego dnia idzie przerażony do księdza, który potwierdza obawy chłopca, że rodzice mogą nie wrócić. Jest świadkiem rozmowy księdza z Klubą, który przyznaje się do zamordowania Gniecia. Ksiądz rozmawia z nim także o przyjęciu komunii świętej, co jest niezgodne z wiarą Romka. Ksiądz uspokaja go, mówiąc, że poda mu nie święcone "skrawki boże", pozostałe z wycinania opłatków.
Tymczasem Robal i Pyra, synowie Kluby napadają na Marysię, gwałcą ją i próbują utopić Romka. Władek pragnie się zemścić za śmierć ojca. Razem z Romkiem idzie nocą do lasu, gdzie Robal okrada i morduje zbiegłych z transportu Żydów. Władek strzela i zabija Robala. W tym momencie do lasu wkraczają Niemcy, którzy widząc Romka z bronią w ręku, biorą go za swojego sprzymierzeńca - dziecko okradające Żydów. Romek ratuje Władka, którego Niemcy wzięli za Żyda. Niestety nie udaje im się uratować Tola, który zaprzecza jakoby znał chłopców i pozwala się Niemcom zamknąć w pociągu do obozu zagłady. Dzieci przystępują do komunii świętej. Każde z nich ma jednak coś na sumieniu. Nie są już niewinne i bez grzechu. Romek przyjmuje "boże skrawki".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2001
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za scenariusz
 • 2001
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Festiwalu Filmowego w Toronto
 • 2002
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepszy film; za rok 2001
 • 2002
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza reżyseria; za rok 2001
 • 2002
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepszy scenariusz; za rok 2001
 • 2002
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsze zdjęcia; za rok 2001
 • 2002
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsze kostiumy; za rok 2001
 • 2002
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola kobieca; za rok 2001
 • 2002
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna "Srebrna Statuetka Leliwity"
  za scenariusz
2022.05.21 07:33:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski