Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE ISLAND ON BIRD STREET

 • Tytuł polski: WYSPA NA ULICY PTASIEJ
 • Tytuł alternatywny: REN I FUGLEGADEN
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Wielka Brytania, Dania, Niemcy (1989- )
 • Rok produkcji:
  1996
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 102 min

Film o miłości, odwadze i wielkiej nadziei nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w 1997 roku za muzykę Zbigniewa Preisnera. Dramat wojenny o losach żydowskiego chłopca ukrywającego się w opuszczonym warszawskim getcie. Scenariusz powstał według biograficznej powieści Uri Orleva, w której autor opisał własne przeżycia z lat wojny. Ekranizacji bestsellerowej książki podjął się urodzony w 1947 r. duński reżyser Soren Kragh-Jacobsen, absolwent wydziału elektronicznego, wykładowca szkoły filmowej. Od 1972 r. pracował w duńskim radiu, gdzie był szefem programów dziecięcych. W latach 1975-76 związał się z telewizją z redakcją programów młodzieżowych. Reżyseruje seriale, filmy telewizyjne i kinowe, wydał kilka płyt z własnymi słowami piosenek i muzyką.
Bohater filmu, 12-letni Alex (Jordan Kiziuk), urodził się pod szcześliwą gwiazdą. Tak przynajmniej uważa jego ojciec, Stefan (Patrick Bergin). Chłopiec jest bardzo związany z ojcem, jego matka nie żyje. Wraz z nim i wujem Boruchem (Jack Warden) Alex mieszka za murami getta. Pewnego dnia zjawiają się niespodziewanie Niemcy, którzy zabierają kobiety, dzieci i mężczyzn do obozu koncentracyjnego. Gdy wuj Boruch celowo powoduje zamieszanie, Alex ucieka. Ukrywa się w ruinach. Chłopiec wciąż słyszy szept wuja, który obiecuje, że ojciec wróci po niego. Nigdy nie wolno mu tracić nadziei. Mija dzień, nadchodzi noc. Wyczerpany i głodny Alex na próżno szuka pożywienia. Zdany tylko na własne siły musi próbować przetrwać, jedynym jego towarzyszem jest biała myszka. Rozmiłowany w książkach Alex spędza czas na czytaniu, podobnie jak jego ulubiony literacki bohater, Robinson Crusoe, walczy o przeżycie. Organizuje kryjówkę w przybudówce na dachu zrujnowanego budynku, z góry po raz pierwszy widzi miasto poza murami getta, obserwuje bawiące się dzieci, przechodniów. Jego zainteresowanie budzi rówieśniczka Stasia, mieszkająca w domu naprzeciwko. Przez cały czas Alex musi uważać, by nie zdradzić kryjówki. Unika spotkań z innymi uciekinierami, a przede wszystkim ukrywa się przed patrolującymi getto Niemcami. Pewnego razu w pojawiają się dwaj partyzanci. Gdy jeden z nich zostaje ciężko ranny, Alex decyduje się opuścić getto, by sprowadzić lekarza. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1997
  Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Srebrny Niedźwiedź
  za wybitne indywidualne dokonanie
2023.01.18 02:07:46
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.