Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TORRENTS OF SPRING

 • Tytuł polski: WIOSENNE WODY
 • Tytuł alternatywny: ACQUE DI PRIMAVERA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Francja, Włochy
 • Rok produkcji:
  1989
 • Gatunek:
  Film kostiumowy, Film obyczajowy, Ekranizacja utworu literackiego
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 101 min

Jest rok 1840. Wracając do domu po długiej podróży po Europie młody rosyjski arystokrata Dimitri Sanin zatrzymuje się na krótko w Niemczech. W Moguncji poznaje piękną Włoszkę Gemmę Rosselli, córkę właścicielki cukierni. Zachwycony dziewczyną Dimitri postanawia przesunąć datę swojego wyjazdu i przyjmuje zaproszenie rodziny Rossellich do spędzenia u nich kilku dni. Gemma jest, co prawda, zaręczona z pewnym siebie, niesympatycznym Herr Kluberem, ale również nie pozostaje obojętna na urok przystojnego arystokraty. Zrywa zaręczyny z Kluberem, a gdy Dimitri oświadcza się jej, zostaje z radością przyjęty. Ze względu na Gemmę Sanin postanawia przenieść się na stałe do Niemiec. W tym celu musi sprzedać swoje dobra w Rosji. Spotkany przypadkowo dawny kolega szkolny Dmitrija - Hipolit Połozow, podsuwa mu dobrego kupca: swoją bogatą żonę Marię Nikołajewną, która już wcześniej zauważyła Sanina i Gemmę na festynie ludowym. Maria dość sceptycznie podchodzi do rzekomej wielkiej miłości Dmitrija, bez większych więc wyrzutów sumienia postanawia go uwieść. Jej delikatna uroda, a przy tym pewność siebie i niezależność czynią z niej całkowite przeciwieństwo Gemmy. Niespodziewanie dla samego siebie Sanin zakochuje się gwałtownie w Marii. Zrywa zaręczyny z Gemmą i proponuje Marii wspólną ucieczkę. Dla pięknej Rosjanki Dimitri jest jednak tylko kolejną przygodą. Odrzucając uczucia Sanina Maria przygotowuje mu także inną przykrą niespodziankę.
Zrealizowany z wielką dbałością o szczegóły scenograficzne film Skolimowskiego odznacza się ogromną urodą plastyczną. W czołówce zwracają też uwagę nazwiska międzynarodowych gwiazd: Timothy Hutton ("Zwykli ludzie", "Sokół i koka") w roli Sanina, Nastassja Kinski ("Tess", "Paris, Texas", "Kochankowie Marii") w roli Marii, i Valeria Golino ("Rain Man", "Wieczna miłość") jako Gemma. Ale, jak pisał krytyk "Revue de cinema", pomimo sprawnej i starannej reżyserii w "Wiosennych wodach" trudno dopatrzyć się namiętności, które rzekomo targają bohaterami i pod wpływem których są oni gotowi w jednej chwili zmienić radykalnie swe dotychczasowe życie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIOSENNE WODY
Powieść
AutorIwan Turgieniew
PrzekładKazimierz Andrzej Jaworski

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

 • 1986
  Spektakl telewizyjny / Iwan Turgieniew / Andrzej Maj
2022.05.21 07:33:47
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych