Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PLEBANIA

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000-2011
 • Premiera:
  2000. 10. 05
 • Gatunek:
  Telenowela
 • Barwny, 1829 odcinków x ok. 24 min

  Lokacje: Okuniew, Krasnystaw.

  Sezony
  2000/2001: Odcinki 1-74. Emisja: 5 października 2000 - 5 czerwca 2001.
  2001/2002: Odcinki 75-197. Emisja: 6 września 2001 - 14 czerwca 2002.
  2002/2003: Odcinki 198-324. Emisja: 5 września 2002 - 14 czerwca 2003.
  2003/2004: Odcinki 325-436. Emisja: 18 września 2003 - 28 maja 2004.
  2004/2005: Odcinki 437-566. Emisja: 3 września 2004 - 25 czerwca 2005.
  2005/2006: Odcinki 567-732. Emisja: 5 września 2005 - 22 czerwca 2006.
  2006/2007: Odcinki 733-903. Emisja: 4 września 2006 - 21 czerwca 2007.
  2007/2008: Odcinki 904-1113. Emisja: 3 września 2007 - 20 czerwca 2008.
  2008/2009: Odcinki 1114-1325. Emisja: 1 września 2008 - 19 czerwca 2009.
  2009/2010: Odcinki 1326-1523. Emisja: 31 sierpnia 2009 - 4 czerwca 2010.
  2010/2011: Odcinki 1524-1724 . Emisja: 6 września 2010 - 10 czerwca 2011.
  2011/2012: Odcinki 1725-1829. Emisja: 5 września 2011 - 27 stycznia 2012.

Akcja "Plebanii" rozgrywa się w małym miasteczku na wschodzie Polski. Autorzy chcieli aby w przeciwieństwie do zdecydowanej większości rodzimych produkcji goszczących na naszych ekranach, akcja opowieści rozgrywała się na dalekiej prowincji. Tytułową plebanię zamieszkują ksiądz proboszcz i jego liczna, wielopokoleniowa "rodzina": gospodyni Józefina, jej córka Halina i zięć Zbigniew i ich córka Ewa. Los sprawia, że plebania staje się także przystanią dla młodego, zbuntowanego wikarego Adama i siostry proboszcza - Krystyny. Obserwujemy ich codzienne zmagania z rzeczywistością, ich zwycięstwa i klęski, chwile radości i smutku, goryczy i szczęścia.
Plebania to miejsce, gdzie splatają się losy prawie wszystkich bohaterów serialu; miejsce do którego ludzie przychodzą, aby zwierzyć się ze swoich problemów i wątpliwości, otrzymać dary, zostawić ból, postawić pytania, których nie zada się nigdzie indziej, czerpać nadzieję. Z jednej strony toczy się tu normalne życie, ale przy kuchennym stole zdarzają się rozmowy o kondycji moralnej człowieka Na plebanii koncentruje się większość miejscowych zdarzeń, problemów i konfliktów. Prędzej czy później każde wydarzenie, pozornie nawet nie związane z plebanią, wpływa na życie jej mieszkańców ...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2004
  Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-II nagroda w kategorii: film fabularny i widowisko telewizyjne
  za "dokonanie przemyślanego i udanego montażu wybranych odcinków z serialu telewizyjnego "Plebania", za ukazanie codzienności życia wspólnoty parafialnej - jej problemów i sposobów rozwiązywania"

PLEBANIA w internecie

1

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2000
 • 24 min

Na tulczyńskiej plebani odbywają się przygotowania do ślubu Rafała i Ewy, która jest wnuczką Józefiny, gospodyni proboszcza. Dziewczyna w asyście matki i krawcowej mierzy suknię ślubną, jej ojciec Zbigniew umawia muzykantów, Józefina piecze weselny tort dla młodych. Panuje atmosfera radosnego wyczekiwania na upragniony ślub. Tylko matka Ewy, Halina, cały czas jest zdenerwowana, martwi się o przyszłość córki. Ewa pociesza ją mówiąc, że na pewno będzie bardzo szczęśliwa z Rafałem. Do Tulczyna przyjeżdża ksiądz Adam, powołany na stanowisko wikarego w tutejszej parafii. Nie znając nikogo w miasteczku swoje pierwsze kroki kieruje do miejscowego baru "Angelika". Właścicielem kawiarni, Janusz Tracz, miejscowym bezwzględnym biznesmenem, atakuje tam Adama. Dochodzi do bójki między mężczyznami. Bijatykę przerywa dopiero komendant miejscowego posterunku Piotr. Policjant zatrzymuje młodego wikarego za zdemolowanie restauracji i zabiera go na posterunek. W odpowiedzi na postawione mu zarzuty Adam pokazuje pismo o przeniesieniu do tulczyńskiej parafii na stanowisko wikarego. Zaskoczony Piotr przeprasza go za całą sytuację i odwozi na plebanię, gdzie przedstawia Adama zgromadzonym w kuchni domownikom. Młody wikary z podbitym w bójce okiem i krwawiącym nosem wygląda tak komicznie, że Ewa natychmiast zaczyna się śmiać, Józefina zaś nie może uwierzyć że Adam to "sługa Boży". Na plebani niespodziewanie pojawia się Iza. Dziewczyna widzi jak Rafał i Ewa żegnają się czule przed plebanią. Kiedy chłopak odjeżdża, Iza próbuje go zatrzymać, jednak Rafał jest już za daleko. Okazuje się, że Iza przyjechała aby porozmawiać z proboszczem. Jest wyraźnie zmieszana i smutna. Wreszcie wyznaje, że chodzi jej o ślub Rafała i Ewy. Proboszcz mówi, że będzie go udzielał już za dwa dni. Dziewczyna dramatycznie błaga księdza by nie dawał im ślubu. Proboszcz jest zupełnie zaskoczony, pyta o powód. Iza długo milczy, wreszcie wyjawia proboszczowi, że jest w ciąży a ojcem jej dziecka jest Rafał.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2000
 • 25 min

Proboszcz informuje Rafała o odwiedzinach Izy i o tym, że dziewczyna jest w ciąży. Zrozpaczony chłopak nie może w to uwierzyć. Ksiądz namawia go, żeby powiedział Ewie o zdradzie i dziecku. Rafał nie wie co robić, mówi że dziewczyna będzie załamana. Adam dzieli się z proboszczem swoimi pierwszymi wrażeniami z pobytu w Tulczynie, zaznaczając jak bardzo miasteczko różni się od warszawskiej Pragi gdzie ostatnio pracował z trudną młodzieżą. Proboszcz karci duchownego za bójkę z Traczem, mówiąc że wikary dostanie jeszcze jedną szansę. Ksiądz pokazuje wikaremu parafialne księgi, których prowadzeniem ma się zająć. Adam jest rozżalony, porównuje swoje zadania do zadań sekretarki, mówi że chciałby działać wśród ludzi. Nie zważając na protesty wikarego, proboszcz tłumaczy mu, jak wielu rzeczy o ludziach i historii okolicy dowiedzieć się można z parafialnych ksiąg. Podczas spaceru w ogrodzie Ewa wspomina z Rafałem pierwsze chwile miłości. Dziewczyna jest szczęśliwa z powodu zbliżającego się ślubu. Radosny nastrój nie udziela się Rafałowi. Wyraźnie spięty chłopak pyta Ewę czy go jeszcze kocha. Dziewczyna z niepokojem wypytuje ukochanego czy co się stało. Chłopak długo nie odpowiada, wreszcie wyznaje, że ją zdradził, zaś Iza będzie matką jego dziecka. Ewa jest wstrząśnięta. Rafał błaga ją by go nie odrzucała. Ewa mówi, że nie może wziąć z nim ślubu, bo przecież dziecko jego i Izy też ma prawo do szczęścia. Rafał chce objąć Ewę lecz ona szlochając ucieka od niego. Do kancelarii przychodzi Angelika. Zdziwiony wikary pyta o powód wizyty. Kobieta prosi by ksiądz ją wyspowiadał. Zwierza się wikaremu z zamiarów swojego męża. Mówi, że Janusz zrobi wszystko aby zdobyć ziemię na której mieszka Marcelina. Adam nie rozumie o co chodzi. Wreszcie Angelika wyznaje, że Janusz jest gotów spalić dom staruszki. Prosi Adama by ją ocalił Załamana Ewa wbiega do domu. Zdziwiona jej zachowaniem Halina postanawia porozmawiać z córką. Ewa wyznaje matce, że Rafał będzie miał dziecko z inną dziewczyną. Zrozpaczona Halina oświadcza domownikom że nie będzie żadnego ślubu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

3

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2000
 • 24 min

Proboszcz opowiada Adamowi o mieszkańcach plebani, ich losach i bliskich. Wikary słucha uważnie, lecz widać, że myśli zupełnie o czymś innym. Wreszcie zwierza się proboszczowi ze swoich wątpliwości co do tajemnicy spowiedzi. Mówi, że chodzi o uratowanie czyjegoś życie. Ewa informuje matkę, że postanowiła rzucić pracę w banku. Mówi, ż nie może wrócić do pracy bo teraz wszyscy plotkują o jej rozstaniu z Rafałem. Halina jest załamana decyzją córki. Bezskuteczne próbuje namówić Ewę aby przemyślała wszystko jeszcze raz, dziewczyna mówi jednak, że jej decyzja jest ostateczna Do Tulczyna przyjeżdża Boruń, Ukrainiec robiący interesy z Traczem. Komendant miejscowego posterunku Piotr jest zaniepokojony jego wizytą. Boi się, że z odwiedzin Borunia mogą być tylko kłopoty. Aspirant Józek uważa, że Tracz to jedyny poważny biznesmen w okolicy i jak na razie nie ma dowodów jego przestępczej działalności. Piotr zapowiada, że kiedyś bezkarność Tracza się skończy Halina rozmawia ze Zbigniewem o przyszłości córki. Mówi, że powinien porozmawiać z Ewą. Zbigniew twierdzi, że córka jest już dojrzała i sama musi ułożyć sobie życie. Halina nie zgadza się z mężem. Zarzuca Zbigniewowi, że jest życiowym nieudacznikiem Adam rozmawia z Józefiną o mieszkańcach plebani. Nagle zaczyna wypytywać kobietę o Marcelinę, o której mówiła mu w czasie spowiedzi Angelika. Józefina opowiada wikaremu historię Marceliny i jej męża. W pewnym momencie Adam zaczyna pytać o Tracza. Wyraźnie zdziwiona tym Józefina oświadcza, że ona o ludziach mówi tylko dobre rzeczy. W czasie rozmowy w domu Tracza, Janusz zwierza się Boruniowi z problemów z Marceliną i zapewnia go, że za kilka dni będzie wreszcie miał czego chce. Angelika jest wyraźnie zaniepokojona wyznaniem męża. W czasie rozmowy w ogrodzie proboszcz stara się podnieść na duchu Ewę. Dziewczyna jest załamana, mówi że nigdy już nikogo tak nie pokocha Do domu komendanta Piotra wbiega aspirant Józek, mówiąc że pali się chałupa starej Marceliny.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

4

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2000
 • 24 min

Komendant policji Piotr wchodzi do gabinetu żony, Barbary - lekarki w Ośrodku Zdrowia. Chce się dowiedzieć czy Marcelina wyzdrowieje. Barbara uspokaja męża mówiąc, że staruszka miała dużo szczęścia, wreszcie pyta Piotra czy ktoś rzeczywiście mógł podpalić chałupę Marceliny. Komendant stwierdza, że jego zdaniem mógł to zrobić tylko Tracz. Na pytanie Barbary czy go aresztuje, zirytowany Piotr mówi, że nie ma żadnych dowodów więc prawdopodobnie trzeba będzie umorzyć śledztwo. Na plebanii wszyscy komentują pożar u Marceliny. Halina sądzi, że staruszka powinna być bardziej ostrożna. Adam dzieli się z domownikami swoim podejrzeniem, że ktoś podpalił dom Marceliny. W kuchni zapada cisza, wszyscy są zdumieni stwierdzeniem wikarego. Halina przychodzi do proboszcza, żeby porozmawiać o Ewie. Jest zrozpaczona, twierdzi że Rafał mógł narzeczonej niczego nie mówić. Ksiądz przyznaje się, że sam namówił chłopaka, aby wyznał Ewie wszystko. Halina nie może w to wprost uwierzyć i pyta proboszcza dlaczego to zrobił. Ksiądz tłumaczy kobiecie, że przecież nikt nie byłby szczęśliwy, gdyby Rafał ożenił się z Ewą, mimo że będzie miał dziecko z Izą. Rozżalona Halina twierdzi, że Ewa niesłusznie cierpi Do gabinetu Barbary przychodzi Romuś. Mówi, że coś mu dolega i jednocześnie pyta o zdrowie Marceliny. Kiedy dowiaduje się, że staruszka poparzyła sobie obie ręce zaczyna płakać i wybiega z gabinetu Do domu Tracza przychodzi Adam. Chce z nim porozmawiać na temat pożaru u Marceliny. Janusz pyta wikarego czy podejrzewa go o podpalenie chałupy. Adam stwierdza chłodno, że Janusz miał powód żeby to zrobić. Tracz przychodzi do kancelarii na plebanię. Wręcza proboszczowi osiem tysięcy, kolejną ratę datku na fresk w kościele. Jednocześnie stawia księdzu warunek: albo wikary przestanie go nachodzić, albo proboszcz nie dostanie nigdy już żadnych pieniędzy Do domu Piotra i Barbary przychodzi Romuś. Wyznaje, że to on podpalił dom Marceliny.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

5

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2000
 • 24 min

W kancelarii ksiądz Antoni przelicza banknoty otrzymane od Janusza. Adam z wyrzutem twierdzi, że Tracz daje pieniądze również po to, żeby proboszcz trzymał swojego wikarego z dala od niego. Zirytowany ksiądz Antoni mówi, że pozory mogą czasem mylić i pyta Adama czy zdaje sobie sprawę z wagi zarzutów jakie stawia Januszowi. Wikary postanawia, że udowodni winę Tracza. Na posterunku komendant Piotr przesłuchuje Romusia. Pyta chłopaka dlaczego podpalił szopę Marceliny. Romuś nie może znaleźć odpowiedzi, wreszcie wyznaje, że dostał od kogoś skórzaną kurtkę, za to żeby podpalił Marcelinę. Piotr pyta kto to był, jednak Romuś stwierdza, że nie zna tego człowieka. Piotr jest wyraźnie zawiedzony. Do proboszcza przychodzi załamana matka Romusia, Borosiukowa. Błaga księdza, żeby pomógł jej odzyskać syna, którego aresztowała policja. Proboszcz obiecuje kobiecie, że porozmawia z komendantem. W czasie rozmowy z matką, Haliną i babcią, Józefiną, Ewa mówi, że musi wreszcie podjąć jakąś decyzję. Dziewczyna decyduje się na powrót do Hrubielowa. Proboszcz przychodzi do komisariatu. Mówi komendantowi, że chciałby wyspowiadać Romusia. Wreszcie pyta Piotra czy według niego chłopak jest winny. Piotr długo nie odpowiada. Wreszcie przyznaje, że na podpaleniu Marceliny mogło zależeć tylko Traczowi. W czasie kolacji w domu Piotra i Barbary ich syn, Mateusz, stwierdza, że jego zdaniem tacy jak Romuś nie powinni chodzić wśród innych ludzi. Zirytowany Piotr gwałtownie wstaje od stołu i wychodzi z pokoju. Na plebanię przychodzi Angelika. W czasie rozmowy proboszcz wręcza jej pieniądze, które dostał od Tracza mówiąc że nie może ich przyjąć. Adam jest pod wrażeniem gestu proboszcza. Rozżalony Piotr zwierza się żonie ze swoich problemów. Ma świadomość, że aresztował nie tego kogo powinien. Mówi, że jest złym policjantem i złym człowiekiem. Barbara bezskutecznie próbuje go pocieszyć Na plebanię niespodziewanie przybywa siostra proboszcza, Krystyna z córką Kasią. Zdziwionego brata informuje, że właśnie uciekła od męża.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

6

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2000
 • 24 min

Krystyna zwierza się proboszczowi ze swoich problemów. Nie ma dokąd pójść, nie wie co robić. Brat pociesza ją, mając nadzieję że wszystko się ułoży. Pyta siostrę jak układają się jej spawy z mężem. Krystyna stwierdza, że czasami lepiej nie wiedzieć o pewnych sprawach. Proboszcz jest zaniepokojony jej zachowaniem. Do gabinetu Barbary przychodzi matka Romusia, Borosiukowa. Prosi lekarkę, żeby ta wstawiła się u męża za jej synem. Podczas rozmowy proboszcza z siostrą do kancelarii wpada Józefina. Mówi, że córeczka Krystyny, Kasia, jest chyba chora, bo nic nie chce jeść. Krystyna gwałtownie zrywa się z miejsca i biegnie do kuchni. Pyta córkę czy coś się stało. Dziewczynka odpowiada, że po prostu nie jest głodna. Krystyna dostrzega wędliny, które podano małej. Wrzeszczy, że mięso mogło otruć jej córeczkę i ona sama zajmie się Kasią. Domownicy są wyraźnie zaskoczeni histeryczną reakcją kobiety. Do parafialnej kancelarii przychodzi Marcelina. Mówi, że znalazła rano przy domu osiem tysięcy złotych. Proboszcz i Adam są bardzo zaskoczeni. Kobieta pyta księdza co zrobić z pieniędzmi. Proboszcz radzi staruszce odłożyć je na czarną godzinę. Po wyjściu Marceliny zdumiony proboszcz dzwoni do Janusza. Janusz rozmawia z Proboszczem o pieniądzach. Mówi Angelice o telefonie księdza. Żona pyta czy chodzi o osiem tysięcy. Zdziwiony Janusz pyta skąd wie ile dał Proboszczowi. Angelika odpowiada, że rozmawiał z nią o tym. Tracz stwierdza, że czasem powinien mówić mniej i pyta żonę, czy mogłaby go zdradzić. Angelika zaprzecza. Adam mówi proboszczowi, że to Angelika podrzuciła Marcelinie pieniądze. Ksiądz nie może w to uwierzyć. W tym momencie do kancelarii wchodzi Angelika. Proboszcz pyta ją dlaczego podrzuciła pieniądze Marcelinie. Kobieta stwierdza, że przejęła się losem staruszki. Zwierza się księdzu z obaw przed gniewem Janusza. Proboszcz i Adam starają się ją pocieszyć Na plebanię przyjeżdża mąż Krystyny Jan Cieplak. Chce zabrać rodzinę. Ksiądz mówi, że należałoby zapytać o zdanie Krystynę. Cieplak nieprzyjemnie oznajmia, że żona uciekła z zakładu psychiatrycznego. Wstrząśnięty proboszcz nie może w to uwierzyć.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

7

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2000
 • 24 min

W rozmowie z Krystyną ksiądz Antoni zastanawia się nad tym co o jej chorobie psychicznej mówił doktor Cieplak. Załamana Krystyna mówi, że miała nadzieje iż znajdzie u brata pomoc. Proboszcz próbuje namówić siostrę do powrotu do rodziny. Krystyna stwierdza, że ma tylko córkę, a Kasia tak naprawdę ma tylko ją. W rozmowie z Barbarą, Cieplak próbuje zrobić wrażenie dobrego i kochającego męża i ojca. Chwali się tym w jaki sposób wychowuje Kasię i niemal płacząc zapewnia o swojej wielkiej miłości do żony i córki. W czasie rozmowy mężczyzna sprawdza czy ma fiolkę z lekarstwem dla żony. Barbara uważnie przygląda się nazwie leku. Proboszcz namawia Krystynę, żeby nie rezygnowała z małżeństwa. Kobieta nie daje się jednak przekonać. W napadzie rozpaczy mówi, że czuje się tak jakby straciła brata. W tym momencie do kancelarii wchodzi uśmiechnięty Cieplak. Proboszcz pyta go czy musiał umieścić żonę w szpitalu. Mimo zapewnień mężczyzny, ksiądz Antoni ma coraz więcej wątpliwości co do jego intencji. Cieplak tłumaczy żonie, że wszystko to robi dla jej dobra. Krystyna nie wytrzymuje tonu męża i wpada w histerię. Zaniepokojony Proboszcz dzwoni do doktora Blumentala. Blumental przynosi Barbarze księgę leków. Lekarka zaczyna szukać w niej Estrocopizyrianu. Wyjaśnia doktorowi, że ten właśnie lek widziała u Cieplaka, który podaje go żonie. Blumental stwierdza, że jest to bardzo niebezpieczne - to lekarstwo można stosować jedynie pod ścisłą kontrolą. Karolina, córka Barbary i Piotra, i Kasia, córeczka Krystyny i Cieplaka, planują w czasie śniadania wspólne zabawy. Karolina odkrywa przed dziewczynką "tajemnice" kościoła. Kasia jest wszystkim zaciekawiona i szczęśliwa. Nagle ktoś wchodzi do kościoła. Obie chowają się pod ławką. Słychać głoś Cieplaka, który szuka córki. Kasia nieśmiało wychodzi z ukrycia. Blumental bada Krystynę. Mówi proboszczowi, że jego siostra musi wrócić do szpitala, bo zgodziła się na leczenie. Wątpi jednak, że to rozwiąże wszystkie problemy. Do salonu wchodzi Cieplak z Kasią. Zapewnia wszystkich, że żona będzie w dobrych rękach. Mężczyzna dziękuje proboszczowi za opiekę nad Krystyną i Kasią. Tłumaczy córce, że mama musi wracać do szpitala. Widząc rozpacz Kasi i siostry, Proboszcz proponuje im żeby zostały na plebanii. Cieplak z niedowierzaniem patrzy na księdza Antoniego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

8

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2000
 • 24 min

Krystyna dziękuje bratu za to, że przygarnął ją i Kasię. Mówi, że teraz czuje się wolna i może wreszcie coś ze sobą zrobić. Po tych słowach wychodzi z kancelarii. Proboszcz zamyśla się. W czasie przygotowań do obiadu Halina stwierdza, że jej zdaniem Krystyna nie powinna mieszkać na plebanii. Józefina i Zbigniew są zaskoczeni jej postawą. Do kancelarii i przychodzi Wojdyłło, artysta zajmujący się malowaniem fresku w kościele w Honiatyczach. Proboszcz przedstawia mu Adama, mówiąc, że sprawami finansowymi będzie się teraz zajmował wikary. Młody ksiądz nie wiedząc co zrobić, tłumaczy wzburzonemu artyście, że nie ma pieniędzy ponieważ darczyńca - Janusz Tracz w ostatnim momencie zrezygnował z ofiarowania pieniędzy. Blumental namawia proboszcza, aby dał siostrze jakieś zajęcie. Mówi, że bezczynność może być bardzo niebezpieczna dla Krystyny. Mówi, że kobieta musi czuć się potrzebna, to pomoże jej odzyskać równowagę Adam relacjonuje proboszczowi spotkanie z Wojdyłło. Ksiądz Antoni zwierza się wikaremu z problemów z Krystyną. Mówi , że musi znaleźć siostrze jakieś zajęcie. Adam ma pomysł jak pomóc księdzu Antoniemu. Wojdyłło odwiedza Tracza. Przedstawia się jako wybitny artysta i prosi Janusza o datek w wysokości ośmiu tysięcy. Słysząc to spłoszona Angelika patrzy na artystę z nagłym zainteresowaniem. Tracz nie może zrozumieć dlaczego Wojdyłło przyszedł do niego po pieniądze. Malarz mówi, że wedle słów wikarego Tracz w ostatniej chwili zrezygnował z darowizny. Wściekły Janusz dzwoni na plebanię do księdza Antoniego. Angelika przyznaje się, że to ona wzięła pieniądze. Januszowi nie może się to pomieścić w głowie. Proboszcz kartkuje jedną z kilku leżących przed nim ksiąg. Do kancelarii wchodzi Krystyna z Kasią. Ksiądz Antoni prosi siostrę o pomoc. Mówi, że dostał upomnienie z Kurii ponieważ nie zrobił odpisów z kilku ksiąg. Krystyna natychmiast oferuje swoją pomoc. Proboszcz jest jej niezwykle wdzięczny Janusz nie może uwierzyć, że Angelika wzięła pieniądze. Kobieta wyznaje, że oddała pieniądze Marcelinie. Wściekły Tracz rzuca się na żonę. Chce ją uderzyć, lecz w ostatniej chwili rozmyśla się, mówiąc, że nie niszczy rzeczy, które do niego należą. Złowieszczym tonem oświadcza Angelice, że czeka ją coś znacznie gorszego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

9

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2000
 • 24 min

Janusz przypomina Angelice, że jest mu winna osiem tysięcy złotych, które bez jego zgody ofiarowała Marcelinie. Kobieta mówi, że może pracować jednak Janusz kategorycznie się nie zgadza. Mówi że są stworzeni do wyższych celów. Po chwili wzywa gosposię Marylę i oświadcza jej, że od dziś Angelika ma robić wszystko co tylko Maryla jej rozkaże. Barbara próbuje porozmawiać z mężem na temat Romusia. Policjant mówi, że nie ma czasu ponieważ musi pojechać do prokuratury aby złożyć zeznanie w sprawie chłopaka. Tymczasem na posterunek przychodzi Borosiukowa. Józek mówi, że Piotr pojechał już do prokuratora, który wezwał go w sprawie jej syna. Kobieta jest załamana Na plebanii Halina żali się matce, że na jej męża, Zbigniewa, nigdy nie można liczyć, kiedy jest potrzebny. Okazuje się, że w ogrodzie Zbigniew majstruje coś dla Kasi. Barbara opatruje Marcelinę w swoim gabinecie. Kobiety zaczynają rozmaić o Romusiu. W tym momencie do gabinetu wchodzi matka chłopaka, Borosiukowa. Jest zaskoczona obecnością Marceliny, jednak po chwili zaczyna ją przepraszać. Staruszka mówi, że będzie się modlić za chłopaka. Maryla chce pomóc Angelice, ta jednak stanowczo odmawia. Żali się gosposi, że tak naprawdę obie są w bardzo podobnej sytuacji. Zbigniew daje Kasi stary rowerek. Dziewczynka nie jest nim zachwycona, lecz Zbigniew mówi, że to rower tylko dla wybranych. Kasia natychmiast pyta wujka czy może na nim jeździć. Całą scenę obserwuje z niechęcią Halina, która w końcu woła Zbigniewa. Zarzuca mężowi, że chętnie pomaga innym a dla niej zupełnie nie ma czasu. Zdenerwowany mężczyzna stwierdza, że jemu też należy się trochę szacunku. Angelika kończy sprzątanie i zmęczona na chwilę przysiada. W tym momencie pojawia się Janusz. Robi Maryli potworną awanturę, że pozwoliła żonie odpocząć. Grozi Maryli grozi, że ją zwolni. Angelika staje w obronie dziewczyny. Między Józefiną i Haliną dochodzi do sprzeczki na temat Romusia. Gospodyni uważa, że chłopak jest niewinny, jej córka zaś, że musi ponieś zasłużoną karę Borusiukowa w czasie rozmowy z proboszczem pyta czy Romuś musi tak cierpieć. Ksiądz pociesza kobietę, mówiąc że jego zdaniem chłopak naprawdę odpokutował już swoje grzech. Po rozmowie z proboszczem, Borosiukowa wychodzi z plebanii. W tym momencie podjeżdża policyjny samochód z którego wysiada Piotr. Nic nie mówiąc otwiera drzwi Poloneza, z którego wysiada Romuś. Matka i syn padają sobie w ramiona. [STI]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

10

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2000
 • 24 min

W gabinecie lekarskim Grzybowa zwierza się Barbarze ze swoich obaw. Mówi, że boi się zasnąć po tym jak mąż Barbary, komendant Piotr przywiózł z powrotem do Tulczyna Romusia - wariata i podpalacza. W tym momencie do gabinetu wchodzi chłopak z matką. Grzybowa ostentacyjnie mija ich w drzwiach. Borosiukowa dziękuje lekarce za pomoc w odzyskaniu syna. Adam odwiedza Ewę w jej hrubielowskim mieszkaniu. W czasie rozmowy z dziewczyną wikary stara się ją pocieszyć. Mówi, że nie może się załamywać, przecież całe życie jeszcze przed nią. Ewa jednak uważa, że jej życie jest zupełnie puste. Mówi, że nie może znaleźć pracy i nie będzie miała z czego zapłacić czynszu Adam przekonuje ją, że nie może się poddać, musi walczyć i odbić się od dna. Proboszcz oddaje Romusiowi kolekcję kapsli, którą przechowywał do powrotu chłopaka. Ksiądz cieszy się z powrotu Romusia, mówi że Marcelina już mu wybaczyła. Chłopak uważa jednak, że nie odpokutował jeszcze winy. Proboszcz proponuje, żeby Romuś ofiarował Marcelinie coś co jest mu szczególnie bliskie. Ewę odwiedza Sławek - jej kolega za banku. Dziewczyna jest zdziwiona jego wizytą. Chłopak mówi, że wszyscy w banku bardzo żałują jej odejścia. Ewa uważa, że Sławek próbuje ją oczarować. Dziewczyna prosi by mówił wszystkim, że u niej wszystko w porządku. Zwierza się chłopakowi z problemów z mieszkaniem. Chłopak mówi, że jego siostra wynajmie Ewie pokój za niewielkie pieniądze. Ewa jest zdumiona tą propozycją. Chłopak tłumaczy, że jego siostrze nie najlepiej się powodzi i potrzebuje pieniędzy. Adam wraca na plebanię. Pracujące przy kolacji Józefina i Halina wypytują go o Ewę. Wikary pociesz je mówiąc, że na pewno wszystko się ułoży. Do kuchni wbiega Marcelina. Mówi proboszczowi, że ktoś zniszczył jej woto. Ksiądz, staruszka, Zbigniew i Kasia wychodzą do kościoła. W świątyni Marcelina pokazuje swoje drzewko obwieszone kapslami. Zbigniew zaczyna odrywać kapsle. Proboszcz powstrzymuje go mówiąc, że nic się nie stało. Tłumaczy Marcelinie, że to Romuś ofiarował jej to co miał najcenniejszego. Ksiądz mówi, że chłopak postąpił tak jak to napisano w Ewangelii. Marcelina nie jest do końca przekonana, jednak inaczej patrzy na drzewko Sławek odwiedza swoją siostrę Annę. Dziewczyna pyta brata o powód wizyta. Chłopak mówi, że znalazł jej współlokatorkę. Anna chce zaprotestować, nie może zrozumieć dlaczego brat prosi ją o taką przysługę lecz chłopak prosi, by go wysłuchała. Sławek nie wie co powiedzieć, w końcu ponaglany przez Annę wyznaję, że kocha Ewę. [STI]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.04.25 00:29:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.