Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ANNA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  USA
 • Rok produkcji:
  1987
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 96 min

Akcja nawiązuje do spotkania w Nowym Jorku dwóch znanych w kraju polskich aktorek: Joanny Pacuły i Elżbiety Czyżewskiej. Film opowiada historię losów czeskiej aktorki, która znalazła się na amerykańskim gruncie. W 1968 roku po stłumieniu Praskiej Wiosny przez "bratnie armie", starzejąca się gwiazda filmowa i legenda czeskiego ekranu Anna Radkova (Sally Kirkland) zostaje aresztowana. Zmuszona do wyjazdu z kraju, opuszcza rodzinne strony i emigruje do USA. Dotyka ją tam typowy los emigranta: nieumiejętność odnalezienia się w nowym środowisku, brak wiary w siebie, utrata pozycji gwiazdy. To wszystko prowadzi do załamania nerwowego i depresji. Z pomocą swojego obecnego kochanka Daniela (Robert Fields) poszukuje pracy w Nowym Jorku. Jej były mąż reżyser Tonda (Steven Gilborn) pracuje w reklamie i odnosi sukcesy w Nowym Jorku. Przełomem w życiu Anny jest pojawienie się rodaczki, młodej aktoreczki Krystyny (Paulina Porizkova), dzięki której odzyskuje wiarę w siebie i nadzieję. Anna i Daniel pomagają Krystynie rozpocząć karierę aktorską. Anna daje jej lekcje aktorstwa, zastępuję matkę, czerpie siłę z jej sukcesów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1987
  Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Los Angeles (LAFCA)
  w kategorii: najlepsza aktorka
  Sally Kirkland
 • 1988
  Złoty Glob (Nagroda Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood)
  nominacja w kategorii: najlepsza aktorka dramatyczna
  Sally Kirkland
 • 1988
  Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
  nominacja w kategorii: najlepsza aktorka
  Sally Kirkland
 • 1988
  Independent Spirit Award
  w kategorii: najlepsza aktorka
  Sally Kirkland
 • 1988
  Independent Spirit Award
  nominacja w kategorii: najlepszy scenariusz
2024.06.06 03:04:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.