Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BEZ MIŁOŚCI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1980
 • Premiera:
  1980. 12. 26
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy
 • Barwny, 2870 m, 99 min

  Lokacje: Warszawa.

Ewa Bracka - młoda dziennikarka z popołudniowej gazety, podczas jednego z nocnych rajdów reporterskich z milicją trafia do hotelu robotniczego, gdzie robi zdjęcia młodej pijanej dziewczynie, zamieszanej w awanturę.
Pisanie drobnych informacji nie zaspokaja ambicji Ewy, pragnie zrobić szybką karierę, "żyć jak najlepiej i za wszelką cenę". Dowiadujemy się, że przed 4 laty, podczas pobytu w Rzymie przeżyła wielką miłość i wielkie rozczarowanie. Porzucona wróciła do matki, która teraz zajmuje się wychowaniem jej córeczki. Ewa z ojcem dziecka utrzymuje tylko kontakt telefoniczny, korzysta z jego niewielkiej pomocy finansowej. Dzięki protekcji redaktora swojej gazety, z którym od lat utrzymuje intymne stosunki, udaje jej się zdobyć ryczałt w poważnym tygodniku. Zaczyna publikować ważkie społecznie, z talentem napisane artykuły. W zdobywaniu materiału dziennikarskiego nie przebiera w środkach, naraża ludzi, którzy pomagają jej w nawiązaniu kontaktów, zabiera kolegom z redakcji ich tematy. Matka z niepokojem śledzi zawrotną karierę córki, próbuje skłonić ją do zastanowienia, czy to co robi jest uczciwe i słuszne. Ewa broni się przed słabością systematycznie zażywając środki dopingujące. Dowiaduje się, że kierownik działu w którym pracuje - Piotr, ma wyjechać do Rzymu jako korespondent. Traktuje to jak swoją szansę i postanawia związać go ze sobą rzucając bez skrupułów poprzedniego partnera. Piotr zakochany w Ewie obiecuje jej załatwienie dziennikarskiego stypendium do Rzymu, tym bardziej, że sam słabo zna język włoski. Kłopoty związane z żoną Piotra Ewa rozwiązuje we właściwy sobie brutalny sposób.
Ewa rzadko spotyka się z córeczką, najchętniej jeździ z nią na lotnisko międzynarodowe. Obserwując odlatujące samoloty, obiecuje małej, że po nią wróci, i będą "razem z tatusiem". Tłumaczy jej, że nie powinna nigdy płakać bo "człowiek musi być silny, żeby go inni kochali".
Pewną trudnością w załatwieniu stypendium jest skromny dorobek dziennikarski Ewy. Ewa zgłasza więc na kolegium redakcyjnym temat o życiu młodych robotnic w wielkim mieście. Odszukuje dziewczynę z hotelu robotniczego, której niedawno zrobiła zdjęcie. Niespodziewanie dla niej samej los Marianny zaczyna ją głęboko obchodzić, w pewnym sensie przypomina jej własne gorzkie doświadczenia sprzed lat. Pomaga Mariannie otrząsnąć się z pijaństwa, uwalnia ją od mężczyzny, który wykorzystywał jej naiwność, wreszcie zaprzyjaźnia się z nią. Zaprasza Mariannę do domu, pokazuje slajdy z Rzymu, opowiada historię swojej miłości zakończoną próbą samobójstwa, przekonuje ją, że powinna urodzić dziecko.
Reportaż od którego tak wiele zależy ma ukazać się na pierwszej stronie pod tytułem "Życie prawdziwe". Niezbędne jest jednak zdjęcie, bez niego artykuł nie może się ukazać. Ewa przeżywa rozterkę, w końcu jednak dołącza zdjęcie pijanej Marianny, licząc, że gazeta nigdy nie dotrze do jej rąk. Piotr rozpoznaje dziewczynę, którą widział w domu Ewy, zamieszczenie zdjęcia uważa za czyn głęboko niemoralny, sprzeczny z etyką dziennikarską. Ewa broni się twierdząc, że można poświęcić jednego człowieka dla załatwienia społecznego problemu, a rolę tę spełni jej artykuł.
Błyskawiczna kariera Ewy zaczyna się załamywać. Okazuje się, że komisja nie przyznała jej stypendium, że traci pracę, Piotr ją opuszcza, Marianna usiłowała popełnić samobójstwo. Ewa chce naprawić swój błąd, próbuje nawiązać z nią kontakt, ale dziewczyna odmawia. Ewa podejmuje ostatnią próbę - z córeczką przychodzi po Mariannę opuszczającą szpital, lecz ta okazuje się być już kimś zupełnie innym. Pewna siebie, rzuca Ewie na pożegnanie dobrą radę - "głowa do góry".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1980
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za debiut reżyserski
  II Nagroda
 • 1980
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę kobiecą
 • 1980
  Mannheim (MTF)-nagroda FIPRESCI
2022.05.21 07:03:11
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency