Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EUCALYPTUS

 • Tytuł alternatywny: EUKALIPTUS
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Premiera:
  2002. 05. 10
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 72 min
  W napisach końcowych filmu znajduje się także informacja: Asystent Doroty Stalińskiej - John Wayne.

"Eukaliptus" jest opowieścią o poszukiwaniu ideału w świecie pozbawionym wartości. To surrealistyczna przypowieść o ludzkiej naturze, rozegrana w konwencji westernu, w której mit Dzikiego Zachodu zostaje poddany ostatecznej próbie wytrzymałości. W najbardziej zdemoralizowanym mieście Dzikiego Zachodu, Rio Bravo, miłość jest bardziej gorąca, zbrodnia bardziej okrutna, a poezja bardziej poetycka niż u samego Byrona. Umysły mieszkańców Rio Bravo strawiła choroba weneryczna, pozostawiając po sobie niepohamowaną tęsknotę za Eukaliptusem.
Bohaterem "Eukaliptusa" jest Sony Holiday (Leszek Zdybał), rewolwerowiec obdarzony przez naturę dwiema szczególnie intrygującymi cechami: wrażliwością i niezwykłym "ptakiem". Wrażliwość Sonego wyraża się w jego słowach i zachowaniu, na tyle innym od tego, które obowiązuje w otaczającym go świecie, że śmiało można nazwać Sonego prawdziwym poetą. Ale nie nadwrażliwość czyni naszego bohatera sławnym, tylko jego niezwykły "ptak", przez niektórych zwany "ptakiem metafizycznym". To właśnie jemu Sony zawdzięcza sławę, która na Dzikim Zachodzie była wyżej ceniona od życia i zdrowia. Sony jest mężczyzną dojrzałym i w swoich wyborach seksualnych kieruje się prawie zawsze zmysłem praktycznym, dlatego też większą część czasu spędza z jedną i tą samą dziwką Sheilą (Dorota Stalińska), skądinąd najstarszą w całym Rio Bravo. Sonego i Sheilę wiąże szczególna zażyłość, pozwalająca im na wzajemne żarty i wspomnienia. Te ostatnie dotyczą zwłaszcza osoby ojca Sonego, który mocno zaważył na życiu starej Sheili, wychowując ją z prawdziwym oddaniem na rasową dziwkę. Ojciec Sonego (Ryszard Kotys) był człowiekiem twardym i zdecydowanym. Jego spory temperament seksualny pozwalał mu na intensywne kontakty z kobietami, mężczyznami, dziećmi i zwierzętami domowymi, czym zasłużył sobie na miano prawdziwego autorytetu w oczach całego Rio Bravo. Relacje Sonego i Sheili zakłóca pojawienie się pięknej Lo (Renata Dancewicz) i Sony, ni mniej ni więcej, tylko zamienia starą Sheilę na czternastoletnią Lo. Zamiana ta pociągnęła za sobą trochę komplikacji. Lo jest dziewczyną największego zbira i degenerata Billego Rosenkrantza (Krzysztof Globisz). Bill jest tak bardzo zepsuty, że bez najmniejszego skrępowania współżyje z trupami, co nawet w tak zdemoralizowanym mieście, jak Rio Bravo budzi powszechne zgorszenie. Rzecz jasna, Bill ma w nosie wszelkie zasady i etyczne normy, bo jest jednym z najszybszych rewolwerowców i nie obawia się nikogo. Romans Sonego i Lo, jak każe tradycja, nie rozgrywa się w całkowitej tajemnicy i pewnego dnia Billy oczywiście dowiaduje się o wszystkim. Z początku wątpi w męskość Sonego, który jakoby w dawnych czasach stracił swojego "ptaka" . Kiedy jednak Lo wyjaśnia Billemu, że Sony ma specjalnego, niewidzialnego "ptaka", ten poprzysięga zemstę. Do tej pory nie wspominaliśmy o jednej z najważniejszych postaci, czyli szeryfie Johnie Grzbiecie (Adam Ferency). Występuje on od pierwszej do ostatniej sceny filmu. Jest narratorem całej historii i zarazem bierze w niej czynny udział. Okazuje się, że szeryf nie zważając na powagę swego stanowiska, autorytetu moralnego i wieku, zakochuje się nagle bez pamięci w małej Lo. Ta tragiczna miłość zaważy na losach wszystkich, a szeryf nie zawaha się przed niczym, żeby posiąść jasnowłosą Lo.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2001
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Publiczności
 • 2003
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsze zdjęcia
2022.03.26 00:44:06
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl