Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIERNE BLIZNY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1981
 • Premiera:
  1982. 10. 04
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy, Film polityczny
 • Barwny, 2404 m, 82 min

  Lokacje: Chęciny (rynek, stara "Wikariatka", okolice kościoła parafialnego pw. Świętego Bartłomieja), Mosty gm. Chęciny (piaskownia, wieś), Warszawa (Trasa WZ, MDM, Praga, prawy brzeg Wisły).

Rok 1956. Porucznik KBW Stefan Madejski, skazany na 15 lat więzienia za współpracę z organizacją zbrojnego podziemia w okresie utrwalania władzy ludowej, zostaje zrehabilitowany i wypuszczony na wolność.
Przed 10 laty Madejski dowodził oddziałem KBW prowadzącym działania przeciwko bandom walczącym z nowym ustrojem. Jego kontrowersyjne metody przesłuchań (brutalność, stosowanie środków używanych przez bandytów) budzą sprzeciw odpowiedzialnego za szkolenie polityczne żołnierzy i propagandę wśród ludności cywilnej chorążego Juszczaka. Po krwawym starciu zakończonym sukcesem żołnierzy KBW Madejski zastaje na swej kwaterze członka rozbitego oddziału. Okazuje się, że jest nim Miki, przyjaciel porucznika z lat dziecinnych, z którym w czasie wojny walczył w jednym oddziale AK. Wierny swoim ideałom Miki odmawia zdradzenia miejsca postoju resztek swego oddziału, a nawet namówienia tych ludzi do dobrowolnej dekonspiracji. Mimo to Madejski, postępując zgodnie z nakazem sumienia, puszcza Mikiego wolno. Ujawnienie tego faktu przez Juszczaka powoduje wszczęcie przeciwko porucznikowi śledztwa. Madejski staje przed sądem wojskowym i, mimo zaprzeczania stawianym mu zarzutom współpracy z reakcyjnym podziemiem, zostaje skazany na 15 lat.
Po wyjściu na wolność Stefan zamieszkał u swojej ciotki. Szukając wewnętrznego spokoju wyjeżdża do wsi, w której kwaterował ze swoim oddziałem. Wieś ta już nie istnieje - na jej miejscu powstaje zalew, ale w pamięci dawnych mieszkańców zachował się dokładny obraz wydarzeń sprzed 10 lat. Madejski, ówczesny dowódca KBW spotyka się z wrogim przyjęciem tych, którzy pamiętają jak postępował przed laty. Stara się też nawiązać kontakt z Mikim, którego zeznanie było koronnym dowodem jego winy. Dowiaduje się jednak, że w czasie jego nieobecności Miki wyjechał w nieznanym kierunku.
Spotkany na ulicy dawny kolega proponuje Stefanowi pracę w aparacie partyjnym, do tego samego namawia go też szwagier. Stefan jednak odrzuca propozycję. Przyczynia się do tego spotkanie z Juszczakiem, obecnie sekretarzem POP w jednym z najważniejszych stołecznych zakładów. Dochodzi między nimi do ostrej wymiany zdań. Juszczak żałuje swego postępowania wobec Madejskiego tuż po wojnie, ale zdaje sobie sprawę, że ten nie będzie szukał na nim zemsty.
Wreszcie Stefan spotyka Mikiego, obecnie drobnego spekulanta. Ich pełna goryczy rozmowa nie trwa długo - okazuje się, że zeznanie Mikiego zostało spreparowane na potrzeby procesu. Dziesięć lat, które dzieliło ich od ostatniego spotkania, było równie trudne dla obydwu...
Przygnębiony i pijany Madejski wraca do domu. Zaniepokojonej ciotce wyjaśnia, że teraz już nie chodzi tylko o niego, ale o wszystkich, którzy szukają miejsca w nowej rzeczywistości.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIERNE BLIZNY
Powieść
AutorJerzy Grzymkowski
2023.01.18 01:38:03
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych