Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIECINNE PYTANIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1981
 • Premiera:
  1981. 11. 13
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 2750 m, 97 min

  Lokacje: Warszawa, Pułtusk, Fabryka Samochodów Małolitrażowych.

Film powstał w gorącym czasie 1981 roku, kiedy można było mówić otwarcie o zatruwających polskie życie dwuznacznych układach i śliskich kompromisach. Janusz Zaorski, reżyser wielokrotnie podnoszący w swych filmach problem "czystego sumienia", mógł w "Dziecinnych pytaniach" poruszyć go bez aluzji i niedopowiedzeń.
Akcja utworu toczy się w roku 1980. Główny bohater, Miś, jest młodym architektem, który za wszelką cenę próbuje pozostać uczciwy wobec siebie. Pewnego dnia wychodzi na ulicę z transparentem: "Absolwent uczelni technicznej szuka pracy nie wymagającej kompromisów". Zostaje aresztowany. Za kratkami wspomina kilka ostatnich lat swego życia. Nie były one łatwe. Wspólnie z grupą kolegów zaprojektował osiedle mieszkaniowe. Projekt dostał nagrodę. Niestety, później, wskutek nacisków "góry", młodzi zapaleńcy musieli kolejno rezygnować z kina, żłobka, przychodni, basenu, przedszkola... Wreszcie zostały tylko bloki. Postawieni wobec krytyki decydentów członkowie nagrodzonego zespołu ujawniają różne postawy - od "pragmatyzmu" i oportunizmu do otwartego buntu. Więzi między kolegami zaczynają się rozluźniać, szybko zaczynają się "dezercje". Wojtek projektuje wille dla notabli, Kazik jest gotów zrobić wszystko dla kariery, Sylwia zamienia się w biernego obserwatora. Tylko Miś chce pozostać bezkompromisowy i wierny swym młodzieńczym ideałom. Okaże się też, że Bogdan załamał się w śledztwie i złożył obciążające kolegów zeznania... Miś rezygnuje ze swojego stanowiska i pracuje jako robotnik, a w sierpniu 1980 roku bierze udział w strajku budowlanych.
Krytyka chwaliła film Zaorskiego za przenikliwe ukazanie klimatu moralnego końca lat siedemdziesiątych. Podkreślano interesujące przedstawienie konfliktu postaw i racji, wewnętrzne zmagania bohaterów postawionych przed alternatywą: czyste sumienie i złamana kariera lub prestiż i finansowe powodzenie za cenę moralnego upadku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1981
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wyróżnienie Honorowe
  za rolę
 • 1981
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Wyróżnienie
2022.05.21 07:03:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski