Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZACZAROWANE KOŁO

 • Tytuł alternatywny: TRAGEDIA W SANDOMIERSKIM ZAMKU
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1915
 • Premiera:
  1915. 02. 05
 • 1500 m,

Piękna młynarka Maryna opętana miłością do młynarczyka Jaśka chce go za wszelką cenę zatrzymać przy sobie. Ale kochanek stara się od niej uwolnić, bo kocha piękną, młodą Jagnę. Maryna zawiera więc pakt z diabłem - Kusym . . . Pewnego razu dochodzi do gwałtownej kłótni między młynarzem, a Jaśkiem, który wyjawia mu, co go łączyło z jego żoną. W czasie szamotaniny Maryna wkłada Jaśkowi do ręki siekierę, ten w ferworze uderza i zabija młynarza. Przypadek zrządza, że o dokonanie tej zbrodni oskarżony zostaje Bogu ducha winny drwal . . . Wojewoda jest niezadowolony, bo nie on, ale jego brat otrzymał buławę polną. Boruta obiecuje wojewodzie naprawić ten błąd . . . I oto nadchodzi wieść, że brat umarł i król przekazuje wojewodzie buławę. Wiezie ją kasztelan, który też chce pojąć za żonę córkę wojewody, Basię. Kat wykonuje wyrok śmierci na drwalu. Jasiek przerażony topi się. Maryna traci zmysły. Wyjawia wojewodzie, że pakt, który podpisał z diabłem, mówił o tym, że jeśli zabije on niewinnego człowieka, albo też poda go na niewinną śmierć, Boruta weźmie go jak swego. Wojewoda usiłuje się ratować, lecz pada rażony gromem. Na ile i jak wykorzystano postacie i przebieg akcji sztuki, nie wiadomo.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZACZAROWANE KOŁO
Dramat
AutorLucjan Rydel

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 05:01:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl