Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TOPIEL

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1917
  • Premiera:
    1917.

Robert Skalski wyznaje płomiennie miłość Ludwice i błaga ją, by wyszła za niego za mąż. Dziewczyna się opiera, ponieważ nie chce doprowadzić do konfliktu z wujem i ciotką, którzy ją wychowywali. Ulega jednak zaklęciom Roberta. Okazuje się, że ciotka była kochanką Roberta, który teraz cynicznie z nią zrywa. Obawia się ona, że Robert postąpi podobnie z Ludwiką. Chce ją więc uchronić przed pogrążeniem się w "topieli" . . . Wuj zgadza się natomiast na małżeństwo i wtedy żona wyznaje mu, co ją łączyło z Robertem. Wychodzi na jaw, że i wuj kocha Ludwikę, a o romansie żony wiedział od dawna. Kiedy w końcu oboje wujostwo przeciwni są małżeństwu swej wychowanicy, ta oświadcza, że od wczoraj jest już żoną Roberta. Młodzi małżonkowie przebywają w Paryżu. Robert bez skrupułów nawiązuje kontakt ze swoją dawną kochanką. Na Ludwice bowiem mu nie zależało, tylko na jej posagu. Ludwika postanawia odejść od męża i wrócić do wujostwa, ale wtedy Robert oświadcza jej, że powrót ten jest niemożliwy, bo ciotka była jego kochanką. Zrozpaczona Ludwika popełnia samobójstwo, wyskakując przez okno.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TOPIEL
Dramat
AutorStanisław Przybyszewski
2022.05.21 06:57:38
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych