Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRZYK

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1921
 • Premiera:
  1921. 09. 20
 • 1800 m,
  Film nie zachował się do dnia dzisiejszego.

Bogacz Weryho w przystępie szału zazdrości wyrzuca swoją żonę na ulicę. Podczas szamotania się nieszczęsna ofiara wydaje krzyk bólu i rozpaczy. Straszny ten krzyk pozostaje na zawsze w uszach Weryhy i prześladuje go bezustannie. Chcąc się pozbyć strasznej zmory, Weryho zamierza zamówić obraz symbolizujący "Krzyk", aby tak uplastyczniony mógł spalić i tym sposobem, według jego mniemania, oswobodzić się raz na zawsze od prześladującego go krzyku. Dzięku aktorowi Slinnowi poznaje malarza Gasztowta, którego oplątuje intrygą, ma bowiem nadzieję, że jeśli Gasztowt sam usłyszy krzyk rozpaczy, będzie mógł wtedy namalować odpowiedni obraz. Niecna intryga doprowadza do złamania życia ukochanej przez Gasztowta kobiety, a ręka sprawiedliwości mści się na egoiście - bogaczu, lecz jednocześnie sprowadza tragiczną śmierć Gasztowta.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KRZYK
Dramat
AutorStanisław Przybyszewski
2017.02.11 05:01:26
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor