Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA JASNYM BRZEGU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1921
 • Premiera:
  1921. 12. 25
 • 1760 m,

Treść przypuszczalna, odtworzona na podstawie pierwowzoru literackiego. Akcja toczy się na Riwierze. Prawie pięćdziesięcioletni malarz Świrski kocha trzydziestopięcioletnią piękną wdowę, Helenę Elzen. Choć kocha się w niej liczne grono - oświadczyny Świrskiego zostają przyjęte. Pani Elzen odprawia zakochanego w niej Kresowicza, studenta i czasowego nauczyciela jej dwóch synów. Ulega jednak przy pożegnaniu jego gwałtownemu wyznaniu miłosnemu, po czym Kresowicz odbiera sobie życie strzałem z rewolweru. Helena obawiając się plotek, chce jak najszybciej wyjechać. Świrski przekonuje się, jak wielką jest ona egoistką i jego uczucie do niej zaczyna szybko słabnąć. Poznaje ubogą i skromną pannę Marynię - Włoszkę, w której żyłach płynie polska krew. Pokochał ją Świrski miłością gorącą, a pani Elzen przebolała jego odejście, zwracając swe serce w inną stronę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NA JASNYM BRZEGU
Nowela
AutorHenryk Sienkiewicz
2017.02.11 05:01:27
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency