Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAMTEN

 • Tytuł alternatywny: TAJEMNICA CYTADELI WARSZAWSKIEJ
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1921
 • Premiera:
  1921. 12. 23
 • 1720 m,
  Film nie zachował się do naszych czasów.

Treść hipotetyczna odtworzona na podstawie sztuki G. Zapolskiej. Kazimierz został zwolniony, za poręczeniem pułkownika Korniłowa, z Cytadeli pod warunkiem, że nie będzie się zajmował więcej działalnością polityczną skierowaną przeciw caratowi. Konieczność dotrzymania tego zobowiązania ciąży mu coraz więcej, tym bardziej że jego narzeczona Anna i przyjaciele zaangażowani są czynnie w nielegalną pracę. Kazimierz otrzymuje co pewien czas zagadkowe przesyłki pocztowe, zawierające materiały szpiegowskie. Okazuje się, że te kompromitujące dokumenty przesyła mu porucznik Strełkow, hulaka i birbant, chcący w ten sposób pozbyć się rywala do Józi, pięknej dziewczyny pracującej w restauracji. Korniłow doprowadza do aresztowania Strełkowa, który korzysta z podsuniętego mu rewolweru i honorowo odbiera sobie życie, oraz do aresztowania nielegalnej grupy polskiej, w tym Kazimierza i Anny. Dziewczyna skazana zostaje na 5 lat katorgi, co więcej, traci wiarę w Kazimierza, który przestał być "tamtym" nieugiętym, odważnym, szlachetnym człowiekiem, jakiego znała przed laty. Kazimierz zrozumiał swój błąd. Chcąc otwarcie stanąć po stronie walczących patriotów oraz chcąc odzyskać uczucie Anny policzkuje rosyjskiego oficera, choć pułkownik Korniłow przyrzekł mu zwolnienie . . . Z utworu Zapolskiej wykorzystano przede wszystkim momenty dotyczące prześladowań przez carat, podkreślone szczególnie we fragmencie akcji rozgrywającym się w kazamatach Cytadeli warszawskiej.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TAMTEN
Dramat
AutorGabriela Zapolska

Patrz także:
schowaj

 • 1988
  Spektakl telewizyjny / Gabriela Zapolska / Maciej Prus
2022.02.24 10:38:26
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman