Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HALKA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1930
 • Premiera:
  1930. 01. 02
 • 3200 m

  Film niemy, udźwiękowiony w 1932 roku. Arie Jontka śpiewał Władysław Ladis-Kiepura, Halki - Zuzanna Karin, partie zbiorowe w wykonaniu zespołu artystów Opery Warszawskiej.

  Film zachował się do dnia dzisiejszego.

Janusz Odrowąż, panicz ze dworu, poznaje piękną Halkę, wnuczkę młynarza, i rozkochuje ją w sobie. Mimo nalegań dziadka, Halka odtrąca młodego górala Jontka, który stara się o jej rękę. Matka Janusza, dumna pani Odrowążowa, dowiedziawszy się o romansie swojego syna z chłopką postanowiła kategorycznie temu zapobiec, tym więcej, że ułożyła już sobie z dawna wraz z sąsiadem, bogatym Stolnikiem, małżeństwo syna z piękną Zosią. Ulegając woli matki, udaje się Janusz w odwiedziny do Stolnika. Młody i porywczy nie oparł się wdziękom uroczej szlachcianki i zapomniał o przysięgach składanych Halce. Począł od niej stronić, tym bardziej, gdy dowiedział się, że dziewczyna zostanie matką. Jontek boleje nad wzgardzoną miłóścią, a niewierność Janusza wobec biednej Halki oburza go. Chce jej otworzyć oczy na zdradę, zawiadamia ją, że wkrótce odbędzie się ślub jej Jaśka z inną kobietą. Na wieść o tym Halka zrywa się i biegnie do pałacu Stolnika, błagając Janusza o litość nad sobą. Wypędzona okrutnie błąka się długo, aż wreszcie, dręczona tęsknotą do dziecka, powraca do starego młyna. Zastaje dziecko nieżywe. Oszalała z bólu biegnie do kościoła. Lecz w kościele, gdzie spodziewała się znaleźć ukojenie, przedstawił jej się widok nieoczekiwany . . . ślub Janusza. Zrozpaczona, nie może przeżyć straszliwego ciosu. Rzuca się w nurty Dunajca, z tego samego urwiska, na którym panicz składał jej niegdyś przysięgi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HALKA
Opera
MuzykaStanisław Moniuszko
LibrettoWłodzimierz Wolski

Patrz także:
schowaj

 • 1913
  Film fabularny
 • 1937
  Film fabularny / Juliusz Gardan
 • 1998
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Moniuszko / Maria Fołtyn
 • 2019
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Moniuszko / Natalia Babińska
 • 2019
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Moniuszko / Kazimierz Dejmek Renata Tokarska-Nikodem
2020.12.19 00:07:22
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl