Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZYB L-23

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1932
 • Premiera:
  1932. 02. 12
 • 2700 m,

Wiertacz - różdżarz Jaracz odkrywa źródło nafty i przyjmuje do nowego szybu sumiennego pomocnika, Jerzego, przyjaciela swojego lokatora, szlifierza Antka . . . Antek kocha Basię, córkę Jaracza, ale Jerzy jest przystojniejszy i elegantszy, toteż rywalizacja z nim staje się dla Antka źródłem głębokich cierpień . . . Konkurencja stara się za wszelką cenę przekupić starego Jaracza, ale ten odrzuca propozycję z pogardą. Antek, chcąc zdobyć serce dziewczyny, wykrada z huty drogocenny kryształ i darowuje go Basi . . . Dyrektor huty sprowadza agentów policyjnych do mieszkania Antka. Kryształ zostaje znaleziony pod poduszką . . . Antek traci pracę i postanawia wyruszyć w świat. Tymczasem w szybie 23 tryska ropa. Jaracz i Jerzy pozostają na noc w szybie. Antek przychodzi pożegnać się z Basią i przez okno spostrzega łunę pożaru. To płonie szyb 23, podpalony zbrodniczą ręką . . . Antek rzuca się w morze płomieni i wynosi Jaracza i Jerzego na rękach. Jerzy, widząc, że Basia kocha jednak Antka, zdobywa się na poświęcenie i odchodzi, zostawiają parę szczęśliwych ludzi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZYB NR 27
Powieść
AutorJerzy Kossowski
2017.02.11 05:02:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski