Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DWANAŚCIE KRZESEŁ

 • Tytuł alternatywny: DVANACT KRESEL
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Czechosłowacja
 • Rok produkcji:
  1933
 • Premiera:
  1933. 10. 05
 • 66 min

  Lokacje: Warszawa (Galeria Luxenburga przy ul. Senatorskiej 29, Pałac Królikarnia przy ul. Puławskiej 113 a).

  Film zachował się do dnia dzisiejszego.

Scenariusz "Dwunastu krzeseł" powstał na podstawie powieści Ilji Ilfa i Jewgienija Pietrowa. Fryzjer praski, Ferdynand, otrzymuje z Warszawy wiadomość o śmierci ciotki i spadku, jaki przypadł mu w udziale. Jedzie do Warszawy. Okazuje się, że spadkiem jest dwanaście krzeseł. Ferdynand oddaje je do komisu. W nocy znajduje za portretem ciotki list, w którym zawiadamia go ona, że w jednym z krzeseł ukrytych jest 100 tysięcy dolarów . . . Ferdynand dowiaduje się nazajutrz, ze krzesła już zostały sprzedane. Razem z antykwariuszem Klepką ruszają w pościg za krzesłami. Zdobywają wszystkie z wyjątkiem jednego, które znalazło się w sierocińcu. Trafiają tam w momencie, kiedy kierowniczka opowiada dzieciom o cudownym znalezieniu krzesła, w którym ukryto 100 tysięcy przeznaczonych dla sierocińca . . . Główną siłą komedii Waszyńskiego i Frica jest udział polsko - czeskiej elity aktorskiej: Vlasty Buriana, Adolfa Dymszy oraz Zuli Pogorzelskiej - popularnej w latach trzydziestych warszawskiej divy operetkowej. Mimo że przed wojną koprodukcje stanowiły rzadkość, "Dwanaście krzeseł" nie odstaje poziomem od komedii "narodowych". Z pewnością spora w tym zasługa dwu znakomitych i doświadczonych reżyserów, którzy umieli bawić widza jak rzadko kto.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DWANAŚCIE KRZESEŁ
Powieść
AutorIlja Ilf
AutorJewgienij Pietrow

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

 • 1963
  Spektakl telewizyjny / Ilja Ilf Jewgienij Pietrow / Roman Sykała
 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Ilja Ilf Jewgienij Pietrow / Konstanty Ciciszwili
2021.04.16 00:11:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych