Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI

 • Tytuł alternatywny: BITWA POD RACŁAWICAMI
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1913
 • Premiera:
  1913.
 • 1600 m,

  Lokacje: okolice Lwowa, Woda, Brzuchowice, Hołosko.

  Zachowały się - przechowywane są w Filmotece Narodowej - dwie rolki filmu - ok. 450 m, na taśmie 35 mm - Pathe Cinema France, wiraż, napisy polskie. Zawierają m.in. sceny z przysięgi Tadeusza Kościuszki na rynku krakowskim oraz sceny bitewne.

Na tle wydarzeń historycznych - od wybuchu powstania, przysięgi Kościuszki na rynku krakowskim, ruszenia chłopów dowodzonych przez Bartosza Głowackiego, po bitwę pod Racławicami - rozwija się wątek miłosny. Adiutant Naczelnika, Krzycki, kocha wychowanicę prezydenta miasta Krakowa, Annę. Ratuje ją z rąk Rosjan, ale zapędziwszy się za kilkoma niedobitkami pada ugodzony kulą i wleczony przez konia, umiera w objęciach Anny, która opatruje rannych i słysząc jęki, znajduje ukochanego. Film kończy scena: Kościuszko wśród entuzjazmu i radości wojska objeżdża pole bitwy, a słysząc o bohaterstwie Bartosza Głowackiego, który zakrywszy czapką panewkę uniemożliwił śmiercionośny strzał armatni, nobilituje go, stawiając na wzór potomności.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
   
 • Produkcja
  Leopolia-Lwów
   
 • Obsada aktorska
  Tadeusz Kościuszko
  Abraham
  A. Jurandówna
  Anna
  Arturowicz
  Krzycki
  Lili Kwiecińska
  panna młoda

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI
Dramat
AutorWładysław Ludwik Anczyc
pierwsze wydanie: 1881
2022.05.21 06:57:34
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego