Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KARPACCY GÓRALE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1915
 • Premiera:
  1915.
 • 900 m,
  Film nie zachował się do dnia dzisiejszego.

Film składał się z trzech części : "Nikczemna zemsta", "W wojsku", "Śmierć-wybawicielką". Akcja toczy się wśród górali huculskich. Antoś, choć jest jedynakiem, zostaje za sprawą Prokopa - "strzelca rządowego" i mandatariusza, wzięty do wojska. Dezerteruje i zabija Prokopa, również za zniewagi i krzywdy wyrządzone jego starej matce - wdowie. Nie mając innego wyjścia przystaje do zbójników. Ranny zostaje schwytany przez wysłanych przeciwko niemu żołnierzy. Jego narzeczona, Prakseda, traci zmysły. Jej wuj, Maksym, strąca ją z litości do rzeki. Matka umiera. Komisarz, który zaaresztował Antosia, przekonuje się, że to inni doprowadzili go do złego, lecz zgodnie z rozkazem musi go zaprowadzić na szubienicę - jest to streszczenie sztuki - pierwowzoru filmu. Nie wiadomo, na ile odpowiada fabule filmu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KARPACCY GÓRALE
Dramat
AutorJózef Korzeniowski
2017.02.11 05:01:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency